İngiltere Başbakanı Theressa May, Makedonya’da

Sofya’da gerçekleşen AB Batı Balkanlar Zirvesi’nden önce, Başkent Üsküp’te Başbakan Zoran Zaev ile bir araya gelen İngiltere Başbakanı Theressa May Makedonya-İngiltere ilişkileri ve Makedonya’nın AB’deki yeri hakkında konuştu.

İkili görüşmelerinin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Öncelikle Makedonya’da çok güzel karşılandığını dile getiren Başbakan May, Makedonya Başbakanı Zaev’e teşekkürlerini bildirip, “Genel seçimlerden sonra yaşananları gördük. Büyük değişimler meydana geldi. Makedonya diğer ülkelere doğru açıldı. Desteğimize güvenebilirsiniz. Ülkeniz Avrupa’nın ayrılmaz bir parçasıdır.” şeklinde konuştu. May ayrıca Makedonya’nın Yunanistan ile üzerinde görüşmelerini halen sürdürdüğü isim sorununa dair de ‘’Yunanistan ile olan isim sorununda sizleri destekliyoruz” dedi.

Makedonya’nın bir Avrupa Birliği ülkesi olmamasına rağmen İngiltere ile ilişkilerinin ileriki dönemlerde daha da artacağının sinyallerini veren Başbakan, Balkan bölgesine dair güvenlik konularının ve buradaki Rus etkisinin gerçekleştirdikleri AB Batı Balkanlar Zirvesi’nin gündem konularından olduğunu ve önümüzdeki Temmuz ayında Londra’da düzenlenecek olan zirvede de görüşüleceğini dile getirdi.

Yunanistan ile Makedonya arasındaki isim sorununun önemine dikkat çeken May, “İyi bir irade ile hepimiz ileriye doğru yürüyebiliriz. Yunanistan ile olan isim sorununda sizleri destekliyoruz. Hızlı çözüme ulaşmanın önemli olduğu kanaatindeyiz çünkü bu her iki ülke için büyük bir öneme sahip” sözlerini kullanarak bu tarz ihtilafların ağır olsa da yüzleşilmesi gereken konular olduğunu söyledi.

Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ise basın toplantısına Londra’da gerçekleşecek olan Batı Balkanlar Zirvesi’ne gönderme yaparak güvenlik, ekonomi, ulaşım ve bölgesel iş birliği konularının olumlu geçeceğine işaret ederek Theressa May ve AB’ye karşı ,“Bizlere Avrupa geleceği sağlayın, bunu hak ediyoruz. Bu, Makedonya vatandaşları ve bölge için ekonomi ve perspektif, AB ve dünya için ise istikrar ve güvenlik demektir.” şeklinde konuştu.

Theressa May Başbakan Zaev ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Meclis Başkanı Talat Caferi ile de bir toplantı gerçekleştirdi. Bu görüşmenin ardından meclisten yazılı bir açıklama yayınlandı. Caferi öncelikle May’i ağırlamaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi. İngiltere Başbakanı May, Makedonya’nın güçlenmesinin meclisin güçlenmesi yolundan geçtiğini dile getirdi.

May gerçekleştirdiği görüşmelere dair 25 yıl sonra Makedonya’yı ziyaret eden ilk İngiltere Başbakanı olmaktan gurur duyduğunu dile getirdi.

Her ne kadar Brexit sürecinde olsa da İngiltere AB için hala önemli bir ülke. AB için bu derece önemli bir ülkenin Makedonya’ya var olan sorunlarında ve AB üyeliği yolunda büyük destek vermesi Makedonya için önemli bir adım. 25 yıl aradan sonra yapılan bu ziyaret Makedonya’nın AB ülkelerinin kalbi ile olan ilişkilerinde ilerleme kaydedeceğinin belirtilerini gösteriyor.

Simge ŞAHİN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

48,083BeğenenlerBeğen
6,275TakipçilerTakip Et
8,648TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Explained – Politik Doğruculuk Belgesel Analizi

Politik doğruculuk diğer bir deyişle siyaseten doğruculuk günümüz popüler...

Metropol ve Birey: Kapitalizmin Kıskacında Bir Çözülme Hikâyesi

Özet Bu çalışma metropol ve birey arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ekonomi...

Çin’in Son 10 Yılının En Önemli Siyasi Etkinliği: ÇKP 20. Ulusal Kongresi

2022 yılında, ülkelerin siyasi takvimlerinde önemli bir yere sahip...

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...