İngiltere, Eski Rus Casuslarına Karşı 23 Rus Diplomatı Sınır Dışı Ediyor

İngiltere Başbakanı Theresa May, eski Rus Casus Sergey Skripal ve kızı Yuliya’nın Salisbury’de sinir gazıyla zehirlenmesine ilişkin olarak, 23 Rus diplomatı sınır dışı edeceklerini ve bunun Soğuk Savaş döneminden bu yana gerçekleştirilen en büyük ihraç olacağını açıkladı. May, diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 1 hafta süre verdi.

May, başkanlık ettiği Milli Güvenlik Kurulu toplantısında, Rusya ile İngiltere arasında planlanmış üst düzey temasların da askıya alınacağını ifade etti.
İki ülke, son günlerde kötüleşen bir çatışmaya girdiler. İngiltere, olayla ilgili soruşturmayı genişletti ve Rusya ile ilgili baskıyı artırmak için dost ve müttefikler kurdu. Moskova ise, herhangi bir cezai eylem konusunda misilleme yapmakla tehdit etti.

May, İngiliz vatandaşlarının hayatlarını ve mülklerini tehdit etmek için kullanılabileceği yönünde kanıt elde etmeleri halinde, Rus devlet varlıklarını donduracaklarını da kaydetti. Başbakan, Ulusal Suç Dairesi, Ruslar da dâhil suçlulara ve yolsuzluğa karışmış elitlere karşı koymak için çalışmalarını sürdürecek. Bu kişilere ve paralarına ülkemizde yer yok diye konuştu.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu şekilde hareket etmesinin trajik olduğunu savunan May, yasalara uyan İngiltere’deki Rusya vatandaşlarıyla herhangi bir anlaşmazlığı olmadığının altını çizdi.

Gözde Nur MERAL
O-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

KAYNAKÇA:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...