İngiltere, Eski Rus Casuslarına Karşı 23 Rus Diplomatı Sınır Dışı Ediyor

İngiltere Başbakanı Theresa May, eski Rus Casus Sergey Skripal ve kızı Yuliya’nın Salisbury’de sinir gazıyla zehirlenmesine ilişkin olarak, 23 Rus diplomatı sınır dışı edeceklerini ve bunun Soğuk Savaş döneminden bu yana gerçekleştirilen en büyük ihraç olacağını açıkladı. May, diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 1 hafta süre verdi.

May, başkanlık ettiği Milli Güvenlik Kurulu toplantısında, Rusya ile İngiltere arasında planlanmış üst düzey temasların da askıya alınacağını ifade etti.
İki ülke, son günlerde kötüleşen bir çatışmaya girdiler. İngiltere, olayla ilgili soruşturmayı genişletti ve Rusya ile ilgili baskıyı artırmak için dost ve müttefikler kurdu. Moskova ise, herhangi bir cezai eylem konusunda misilleme yapmakla tehdit etti.

May, İngiliz vatandaşlarının hayatlarını ve mülklerini tehdit etmek için kullanılabileceği yönünde kanıt elde etmeleri halinde, Rus devlet varlıklarını donduracaklarını da kaydetti. Başbakan, Ulusal Suç Dairesi, Ruslar da dâhil suçlulara ve yolsuzluğa karışmış elitlere karşı koymak için çalışmalarını sürdürecek. Bu kişilere ve paralarına ülkemizde yer yok diye konuştu.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu şekilde hareket etmesinin trajik olduğunu savunan May, yasalara uyan İngiltere’deki Rusya vatandaşlarıyla herhangi bir anlaşmazlığı olmadığının altını çizdi.

Gözde Nur MERAL
O-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

KAYNAKÇA:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...