İngiltere’de AB ile Arasındaki Gümrük Birliği Tartışmaları

Hükümet gündeminde Brexit sonrası İngiltere’nin AB ile Gümrük Birliğinde kalıp kalmayacağı tartışmaları mevcut.

Avrupa Birliği, İngiltere’ye Brexit’ten sonra gümrük birliğinde kalmaya karar verirse İngiltere’ye daha iyi bir ticaret anlaşması sunmaya ve bir AB yetkilisine göre, İngiltere’nin ticaret politikasına ilişkin görüşlerini dinlemeye hazır olacağını açıklamıştı.

Başbakan Theresa May, Birleşik Krallık’ı Brexit’ten sonra Gümrük Birliği içinde tutmak için baskı altında tutuyor. İş dünyası, muhalefet milletvekilleri ve kendi partisinde birçoğu sınır ötesi ticaretin aksamasını önlemek için ticaret ortaklığının devam etmesini istiyor.

Ticaret bloğunda kalmak, iç pazardaki bir krizde beraberinde getiriyor. Brexit destekçileri, mayıs ayında yapılan Bakanlar Kurulu’nun uzun süredir AB’den bağımsız olarak yeni ticaret anlaşmaları yapabilmesinin Brexit’in önemli bir faydası olduğunu söyledi. Gümrük Birliğinin içinde kalmak, İngiltere’nin mallarla ilgili ticaret politikasını etkili bir şekilde dışlamak anlamında olsa da yine de hizmetlere kendi yoluna gidebileceği belirtildi.

İngiltere’nin AB ithalat tarifelerini Brüksel adına toplayacağı sözde “hibrit model”, İngiltere’nin bir Gümrük Birliğine katılabileceği seçeneğini açık bırakacağından korkan Brexit savunucuları tarafından elverişsiz olarak görülüyor.

Ebrar GENÇ

O-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...