Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’e Tepki

0
58

AB Komisyonu Başkanı Juncker geçtiğimiz perşembe günü Yunanistan’a yaptığı ziyaret sırasında açıklamalarda bulundu. Yunan Parlamentosu’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’de tutuklu bulunan iki Yunan askerin serbest bırakılmasını istedi.

AB Komisyonu Başkanı’nın yaptığı açıklamanın ardından Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy yaptığı yazılı açıklamada Juncker’e tepki gösterdi.

 

Bakanlık Sözcüsü Aksoy, Avrupa Birliği Otoritelerinin, güvenilirlik ve itibarlarını günden güne kaybettiklerini belirtti.Öte yandan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şunlara yer verildi:“AB Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker’in bugün (26 Nisan) Yunanistan Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada ülkemizi ilgilendiren konularda “Birlik dayanışması” kisvesi altında, bilir kişi edasıyla hüküm verme alışkanlığını sürdürdüğünü gördük. Ege ve Doğu Akdeniz’e ilişkin Rum-Yunan tezlerine dayalı bu açıklamalarla, AB yetkilileri inanılırlıklarını ve güvenilirliklerini her geçen gün daha fazla kaybetmektedir. Ciddiyetten uzak ve hukuki temelden yoksun bu açıklamaları reddediyoruz.

Sponsorlu

Juncker’in ayrıca, ülkemizde tutuklu bulunan iki Yunan askerin ‘mutlaka serbest bırakılmaları’ yönündeki beyanını da hayretle karşılıyoruz. Türk yasalarını ihlal eden Yunan askerlerinin bağımsız yargı önünde herhangi bir ayrıcalığı bulunmamaktadır. Canı istediğinde hukuk devleti hatırlatması yapan, çıkarına geldiğinde ise devam eden yargı sürecine müdahale anlamı taşıyan açıklamalardan çekinmeyen bu iki yüzlü anlayışı kınıyoruz.” dedi.

 

Burak YÖRÜK

o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

 

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here