İran Diplomasisi Gündeminin Yine İlk Sırasında

Stratejik ilişkiler konusunda uzman Pierre Conesa, İsrail’in ortaya attığı kanıtlar konusunda şüphelerini dile getirdi: “Benyamin Netanyahu benim güvenebileceğim bir isim değil. Parlamento üyesi iken İran’ı bomba üretmekle suçladığını hatırlatmak isterim. O ilk iddiayı 1988 yılında ortaya attı ve 6 ay içinde İran’ın bomba sahibi olacağını ileri sürdü. Onun gerçekci tahminler yaptığını söyleyemeyiz.”

Pierre Conesa’ya göre; “Ortada bir nükleer program vardı. Bu açık, işte bu yüzden 2015’teki anlaşma zorlukla müzakere edilerek sonuçlandırıldı. Bu anlaşmada bence de mantıklı görülen, İran’ı bir eşik ülke olarak tanınması sonucuna varılmasıydı.”

Pierre Conesa, Macron ve Trump’a tepkisini ise şu şekilde dile getirdi: “Macron ve Trump’ın İran’ı Ortadoğu’nun istikrarını bozan bir ülke olarak tanımlamaları beni şaşırttı. Paris sokaklarında 240 kişi ölüp, 900 kişi yaralandığında bunun sorumlusu İran değil, radikal dincileri destekleyen Suudi Arabistan. Terörü konuşurken artık İran’ı şeytanlaştırmayı bırakmamız gerekiyor.”

Son zamanlarda yaşanan Trump ile Selman, Trump ile Macron yakınlaşması, ABD ile İran arasındaki nükleer anlaşma konusu, İsrail’in İran konusunda ortaya attığı iddialar ve buna karşılık İran’ın tepkisi, İran’ın gerek uluslararası arenada ön planda olmasını gerekse birçok aktörle ilişkisinin kötüye gitmesini kaçınılmaz kılmaktadır. Trump’ın, İran ile yaptığı nükleer anlaşmanın 12 Mayıs’ta net bir karara bağlanacağı beklenmektedir ve eğer anlaşma bozulursa muhtemelen en büyük tepki İran’dan gelecektir.

Suna KAYA

o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...