Büyük Yürüyüş’e Türk Desteği

Gaziantep ve çevre illerde yaşayan Filistinliler, Büyük Dönüş Yürüyüşü desteklerini kamuoyuna duyurmak için toplandı. Filistin Dayanışma Derneği Başkanı Muahmmed Mişeniş’in konuşma yaptığı etkinlikte, “Hepimiz birlikte başaracağız ve birlikte ülkemize döneceğiz. Yılmadan, bıkmadan bu mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu davada her zaman yanımızda duran Türkiye’ye ve liderleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çok teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Gaziantep İnsan Hakları Hürriyetleri ve İnsani Yardım Derneği Başkan Yardımcısı Ahmet Tuğ da Kudüs’ün sadece Filistinlilerin ya da Arap dünyasının değil, bütün ümmetin başkenti olduğunu belirterek Osmanlı ruhunun ve bu milletten çıkan insanların bölgedeki karışıklığa son verecek nitelikte olduğunu belirten ifadelerde bulundu.

Konuşmaların ardında, Filistin’de yaşananların konu edildiği belgesel gösterildi ve dua edildi.

Bir önceki gün (Cuma) ise, Filistin gösterilerinin altıncı cuması yaşandı. İsrail tarafının orantısız güç kullanımına rağmen Gazze sınırında  gerçekleşen gösterilerde Cuma gününe Filsitinli işçilerin cuması adı verildi. Sıcak havaya ve gerçek mermilerle gösterileri engellemeye çalışan İsrail’e rağmen cuma namazı sınırda kılındı. Bazı göstericilerin yaralandı bildirildi.

Gaziantep’te yapılan destek etkinliğinin Türkiye’nin Filistin’in yanında olduğu mesajını vermeye çalıştığı açık. Gösterilerin bitimine 10 gün kadar kala sonuçlarını ve tansiyonun artıp artmayacağını merakla takip etmekteyim. Bu bağlamda Kudüs hassasiyetinin dile getirilmesi de bölgede yaşanan krizin tüm Müslüman aleminin sorunu olduğunun bir kez daha altını çizmiştir.

Hacer Aksu

o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

KAYNAK:

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...