Netanyahu’ dan Canlı Yayında İran’ a Protesto Sunumu

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, televizyonların canlı yayınladığı bir sunumla ezeli düşmanlarının nükleer silah üretmek amacıyla bir program yürüttüğünü savundu. “İran yalan söylüyor, ABD Başkanı Trump’ın, İran’ın nükleer çalışmaları konusunda doğru şeyi yapacağından eminim” ifadelerini kullandı. Sunumun hemen ardından İsrail Parlamentosu Knesset, Başbakan Binyamin Netanyahu’ya savunma bakanının onayını aldıktan sonra savaş ilan etme yetkisi verdi.

 

Trump ise, İsrail Başbakanı’nın İran konusunda ki açıklamalarının yüzde 100 haklı olduğunu söyledi. Netanyahu’nun İran’ın gizlice nükleer silah ürettiğine yönelik açıklamalarının bir bölümünü izleyebildiğini belirten Trump, İran’ın davranışının kabul edilemez bir durum olduğunu söyledi. Trump, Netanyahu’nun öne sürdüğü füze denemelerine işaret ederek, İran’ın boş oturmadığını savundu.

 

Her ne kadar aynı şeyleri söylesek de tekrar söylemekte fayda var: İsrail, arkasını bir duvar gibi Amerika Birleşik Devletleri’ ne ve onun lobilerine yaslamış bir devlet. Bu herkesçe bilinen bir gerçek. Onun bu zamandan sonra aktör profilini değiştirmesini bekleyemeyiz. Ortadoğu’ daki tüm devletlerle en az bir husumeti olan İsrail, günümüzde pek mümkün görünmese de ilerisi için bu duvarın sarsılma ihtimalini düşünmesi gerek. Bunun için de bölge de huzur ve güven sahasını bozacak hareketler yapmamalı. Yılların teamülü olan ‘‘ Dokunulmaz İsrail ’’ sözüne güvenmemeli, her an her şey değişebilir. Özellikle karşı tarafta İran gibi dengeleri değiştirecek bir devlet varsa durum daha da değişik  bir hal alabilir.

Ahmet M.İZMİR

o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynak:

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...