İran, ‘’İsrail Milliyetçileri 1967 Sınırına Çekilmez’’

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Filistin ve İsrail’le temaslarda bulunarak yeni bir barış süreci başlatılmasına İran’dan farklı bir yorum geldi. Barış görüşmeleri her iki taraf arasında 2010 yılında sona ermişti. Geçtiğimiz haftalarda ABD’nin barış süreci başlatılması konusunda yaptığı çalışmalar her iki taraf açısından olumlu karşılandı.

 

İran Dışişleri Bakanı sözcüsünün yayınlanan açıklamasında İsrail’ milliyetçilerinin 1967 sınırına çekilmeyi kabul etmeyeceklerini ve geçmiş göz önüne alındığında İsrailli sağcıların barış için gereken bedeli ödemeyeceğini ve İsrail’in varlığının işgal ve savaş üzerine inşa edildiğini belirtti.

Şimon Peres Barış Görüşmelerinden Memnun

Şimon Peres tarafından düzenlenen iftar yemeğine Müslüman cemaat liderleri ve Müslümanların oluşturduğu sivil toplum kuruluşlarının katıldığı bildirildi.

Mahmud Abbas’ın İsrail ile görüşmelere yeniden başlamasından dolayı Şimon Peres

Filistin yönetimini tebrik ederek barış görüşmelerinden sonuç alınamayacağını söyleyenler olduğunu ve savaşın kimseye bir şey kazandırmayacağını belirtti.

Müslüman liderlerden biri olan Qadi Daoud Al Zeini’nin yaptığı konuşmasında ise Filistin ve İsrail arasında başlayan barış görüşmelerinden dolayı memnun olduklarını, fakat iki toplumun gençlerinde oluşabilecek nefret söylemi potansiyeline de dikkat çekti.

Al Zeini konuşmasının devamında barış sürecinin hükümetlerin yaptığı siyasi bir süreç olarak değerlendirilmemesi gerektiğini gerçek barışın iki tarafta yaşayan insanların isteğiyle olabileceğini başka türlü barış anlaşmalarının uzun sürmeyeceğini vurguladı.

(TUİÇ Akademi, Salom)

Melda VATANCI

TUİÇ Stajeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

TUİÇ AKADEMİ GÖNÜLLÜ EDİTÖR ÇAĞRISI

  TUİÇ Akademi ekibi olarak gönüllülük esaslı devam ettirmekte olduğumuz...

Diplomasi Akademisi Raporu

4 - 26 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 4 haftalık...

La Belle Verte (1996)

Yapım Adı: La Belle Verte Yapım: 1996 / Fransa Yönetmen: Coline...

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...