İran, ‘’İsrail Milliyetçileri 1967 Sınırına Çekilmez’’

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Filistin ve İsrail’le temaslarda bulunarak yeni bir barış süreci başlatılmasına İran’dan farklı bir yorum geldi. Barış görüşmeleri her iki taraf arasında 2010 yılında sona ermişti. Geçtiğimiz haftalarda ABD’nin barış süreci başlatılması konusunda yaptığı çalışmalar her iki taraf açısından olumlu karşılandı.

 

İran Dışişleri Bakanı sözcüsünün yayınlanan açıklamasında İsrail’ milliyetçilerinin 1967 sınırına çekilmeyi kabul etmeyeceklerini ve geçmiş göz önüne alındığında İsrailli sağcıların barış için gereken bedeli ödemeyeceğini ve İsrail’in varlığının işgal ve savaş üzerine inşa edildiğini belirtti.

Şimon Peres Barış Görüşmelerinden Memnun

Şimon Peres tarafından düzenlenen iftar yemeğine Müslüman cemaat liderleri ve Müslümanların oluşturduğu sivil toplum kuruluşlarının katıldığı bildirildi.

Mahmud Abbas’ın İsrail ile görüşmelere yeniden başlamasından dolayı Şimon Peres

Filistin yönetimini tebrik ederek barış görüşmelerinden sonuç alınamayacağını söyleyenler olduğunu ve savaşın kimseye bir şey kazandırmayacağını belirtti.

Müslüman liderlerden biri olan Qadi Daoud Al Zeini’nin yaptığı konuşmasında ise Filistin ve İsrail arasında başlayan barış görüşmelerinden dolayı memnun olduklarını, fakat iki toplumun gençlerinde oluşabilecek nefret söylemi potansiyeline de dikkat çekti.

Al Zeini konuşmasının devamında barış sürecinin hükümetlerin yaptığı siyasi bir süreç olarak değerlendirilmemesi gerektiğini gerçek barışın iki tarafta yaşayan insanların isteğiyle olabileceğini başka türlü barış anlaşmalarının uzun sürmeyeceğini vurguladı.

(TUİÇ Akademi, Salom)

Melda VATANCI

TUİÇ Stajeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...

Safevi Devleti Temelinde İran’ın Siyasi Arka Planı

Rukiye Sümeyye ŞAHİN  Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Öğrencisi,...