İran Savaş Gemileri Akdeniz’de

İran’a ait iki savaş gemisinin sabah erken saatlerde Süveyş kanalına girdikleri ve Akdenize doğru yol aldıkları bildirildi.

İranlı yetkililer gemilerin tatbikat amacıyla Suriye’ye gitmekte olduklarını söylerken İsrail, durumu “provokasyon” diye niteledi.1979’daki İslam Devriminden bu yana ilk kez İran savaş gemilerinin Süveyş kanalından geçtikleri söyleniyor. Mısır savunma bakanının yaptığı açıklamaya göre “İran başvurusunda, gemilerde hiçbir askeri, nükleer ya da kimyasal malzeme bulunmadığını bildirdi.”

Gemilerin kanaldan geçişi daha önce 48 saat ertelenmiş, İranlı yetkililer ise Süveyş Kanalı’ndan geçme taleplerinin uluslararası düzenlemelere uygun olduğunda ısrar etmişti. Süveyş kanalı yetkilileri de Mısır’ın kanaldan transit geçişi sadece savaş durumunda engellediğini ifade etti.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman geçen hafta “uluslararası toplumun İran’ın yinelenen tahrikleriyle başetmeye hazır olduğu izlenimi vermediği yorumunu yapmış, ancak İsrail’in bu tahrikleri daha dazla görmezden gelemeyeceğini” söylemişti.

Suriye’de demirleyecek olan 2 savaş gemisi, İran İslam Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri Harp Akademisi Öğrencilerinin deneme seferi sayılıyor. Bu eğitim yolculuğu sırasında askeri öğrenciler, Akdeniz Bölgesi’nde “Bölge Tarama ve Tanıma” eğitimi almış olacaklar.

(tuicakademi, voanews)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...