İranlılar “Amerikanın Sesi”ni Hackledi

Dünya genelinde 40 dilde yayın yapan Amerika’nın Sesi (Voice of America) adlı internet sitesi, kendilerini ‘İranlı siber ordusu’ diye tanımlayan kişi ya da kişilerce hacklendi.

Kendilerini ‘Ir.CA’ ismi ile tanıtan hackerler, Amerika’nın Sesi’ne saldırdı. Amerika’da ‘Başkanlar Günü’ resmi tatilinde yaşanılan saldırı sonunda hackerlar ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a da mesaj yazmayı ihmal etmedi.

Pazartesi günü Amerika’nın Sesi’ne ulaşım adresi olan www.voanews.com uzantılı internet sayfasına girenler, dünya şekli üzerinde İran bayrağı ve kalaşnikof fotoğrafının olduğu görüntüsü ile karşılaştı. Fotoğrafların altında ise ‘Biz bunu kanıtlıyoruz’ şeklinde bir başlık yer aldı. Yazının alt başlığında ise hackerler; ‘Bayan Clinton, ezilen milletlerin kalbinden çıkan sesi duymak istiyor mu Amerika?’, ‘İslam dünyası Amerika’nın kandırmalarına inanmıyor’, ‘Size sesleniyoruz, İslam ülkelerini karıştırmaktan vazgeçin’ ifadeleri yer aldı.

Hackerlar yalnızca Amerika’nın Sesi’ni hacklemekle kalmadı, bunun yanında sayısı yüzden fazla ABD Dışişleri ya da farklı şekilde Amerika’nın resmi daireleri ile irtibatlı olduğu düşünülen sitelerin de sayfalarını hackledi.

(tuicakademi, dha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...