Papandreu Destek Arayışıyla Gittiği Almanya’da Protesto Edildi

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Almanya’nın Humboldt Üniversitesi’nde dün akşam yaptığı konuşma sırasında bir grup Yunan öğrenci tarafından sözlü protestoya maruz kaldı.

Papandreu, Almanya ziyareti kapsamında dün akşam Humboldt Üniversitesi’nde yaptığı konuşma sırasında 10 kadar Yunan öğrenci tarafından protesto edildi. Son dönemde Yunan politikacılara yönelik artış gösteren eylemlerden Papandreu da nasibini aldı. Başbakan’ın konuşmasını kesen öğrenciler, “PASOK, halkın kanını emiyor” ve “hırsızlar” şeklinde slogan attı. Daha başka sloganlarla da seslerini yükselten öğrencileri bir süre dinledikten sonra konuşmasını bitirmeyi düşünen Papandreu, soğukkanlılığını korudu ve “Dinleyin ve sonra şikâyetlerinizi söyleyin” şeklinde karşılık verdi. Konuşmaya devam eden öğrencilere bu defa da bir kaç defa “Bir teklif de bulunayım. Temsilciniz varsa konuşsun” sözleri de karşılık bulamadı. Afiş de açmak isteyen eylemci grup, salondan çıkarıldı.

Protestolara ilişkin bir açıklama yapan hükümet sözcüsü Yorgos Petalotis, “Başbakan Yorgo Papandreu’nun ülkeyi kurtarmak ve değiştirmek için halkın ulusal çabasına liderlik yaptığı bir dönemde, bazılarının eylem ve sorumsuz duruşlarıyla buna zarar vermeye çalıştıkları” değerlendirmesinde bulundu. Yunan medyası da, Almanya ile Yunanistan arasında ekonomik krize ilişkin zaman zaman nükseden gerginlik döneminde, Başbakan Papandreu’ya yönelik sert sözlü eylemin kabul edilemez ve çıkarlara zarar verdiği yorumunda bulundu.

Ayrıca Yunanistan’da yarın son 13 aylık dönemde 10’uncu genel grev yapılacak. Bütün işçi ve memur sendikalarının destek verdiği grev dalgasında, hükümetin tepkilere rağmen yağmur gibi meclisten geçirdiği ekonomik önlemler ve yapısal reform paketleri protesto edilecek.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bugün Berlin’de bir görüşme yapacak. Papandreu’nun Merkel’den “Yunanistan Sorunu”na ilişkin “nihai çözüm” için tavır koymasını isteyeceği ifade ediliyor.

(tuicakademi, cha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...