Roger Cohen’den Avrupa Birliği’ne Sert Eleştiri

New York Times’in tanınmış köşe yazarı Roger Cohen, AB’nin Arap dünyasındaki gelişmelere takındığı tavrını sert dille eleştirirken “hızlı büyüyen” Türkiye’nin AB’ye katılmayı hala istediğinden emin olmadığını belirterek, “Bir kişiyi kapıda yeterince uzun bir süre tutarsanız, sonunda geri gider” dedi.

Roger Cohen, AB’nin tavrını eleştirirken “Türkiye’nin içinde olduğu bir Birlik, Arap uyanışının karşısındaki o kadar sakar olmazdı” yorumunu yaptı.

Roger Cohen “Berlusconi’nin Arap Dansçısı” başlığını kullandığı yazısında İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin, “Kuzey Afrika işlerine kişisel katkısının 17 yaşındaki Faslı bir dansçı ile iddia edilen ilişkisinden ibaret olduğunu” öne sürdü.

Bu çerçevede Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un yok olan Avrupa hayaline ilişkin makalesine dikkat çeken Cohen,  “Avrupa Birliği, üyeliğinin kıtayı, Orhan Pamuk’un anlattığı dar görüşlülüğünden uzaklaşmaya yardımcı olacağı Türkiye’yi kabul ederek, kapısındaki Müslüman dünyası ile ilişkileri gözden geçirmeli. Hızlı büyüyen Türkiye’nin, hala üye olmak istediğinden emin değilim” dedi.

(tuicakademi, newyorktimes)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin Rusya İlişkileri: Xi Jinping’in Babası Ona Moskova’yla İlişkiler Konusunda Ne Öğretti?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 4 Şubat 2022'de Ukrayna'yı...

Mark Rutte: NATO’nun Yeni Genel Sekreteri

NATO'nun yeni genel sekreteri olmaya hazırlanan Mark Rutte, Avrupa'nın...

Güvenilirlik Tuzağı: İtibar, Uğrunda Savaşmaya Değer mi?

Zayıflık konusundaki itibar saldırganlığa davetiye çıkarır mı? Pek çok...

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...