İran’dan Gelen Şok İddia

İran Devrim Muhafızları Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacizade, İran’a yapılacak saldırının tüm bölgeyi kuşatacağını ve 3.Dünya Savaşına dönüşebileceğini ifade etti.

 İran’ın Arapça devlet televizyonu El Alem’e verdiği demeçte; ABD ve İsrail ikilisi içerisinden herhangi birinin İran’a karşı olası bir savaşa girmesi durumunda diğerinin de şüphesiz savaşa dahil olacağını iddia etti.

İran Devrim Muhafızlarından Başkomutan Yardımcısı Hüseyin Salami ise İsrail’in olası bir saldırısının, Siyonist rejimi ortadan kaldırmak ve Filistin’i kurtarmak için ‘tarihi bir fırsat’ olacağını belirtti. İsrail’e yönelik sert uyarılarda da bulunan Salami; İran’a yönelik yapılacak herhangi bir saldırıdan korkmadıklarını dile getirdi.

Salami, Devrim Muhafızları’nın resmi internet sitesi Sepah News’e verdiği röportajda, “Siyonist rejimin tehditlerinden endişe duyacağımız çizgiyi çoktan aştık. Eğer Siyonistler gerçekten İran’a saldırırsa, bu İsrail’i dünyadan silmek ve Filistin’in İsrail tarafından el konulan topraklarını geri kazanmak için tarihi bir fırsat olur”dedi. İsrail’in son 10 yıldaki savaşlarında İran’ın diğer silahlı kollarından misilleme gördüğünün de altını çizdi. Açıklamalarına; İsrail’in belini bir gün bükeceklerini, savaş çıkarma isteklerinin olmadıklarını fakat İran’a birileri saldırırsa da savunmada olmayacaklarını taarruz da bulunacaklarını belirtirken savaşı başlatanların düşmanlarının olacağını lakin son noktayı kendilerinin koyacaklarını iddia etti.

İran’ın silah teknolojisinde ilerlediği, silah üretiminde de bir çok yolu kat ettiklerini, modern füze teknolojisinde ise adımların atıldığını belirten Salami, bu füzelerin İran’da üretildiğini de vurguladı.

Yaşanması beklenen bu savaşa karşı komşu ülkelerin hiçbirinin tarafsız kalamayacağını belirten Hacizade, İranlı komutanların hedef alacakları ABD üsleri için Kater, Bahreyn ve Afganistan ülkelerinin isimlerini verirken Türkiye’nin üsleri için bir şey söylemedi.

 

(TUİÇ Akademi, radikal, star, hürriyet)

 

Esra KAYA

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...