“BM’de Soğuk Savaş Mantığıyla Tıkanma Var”

193 üyeli BM(Birleşmiş Milletler)’in 67.ci oturumu dünyanın zirvesi olarak adlandırılan New York’ta bugün başladı. Oturumlarda bugünden başlayarak 1 Ekim’e kadar pek çok üye ülkelerin liderleri konuşma yapacak. Türk heyetine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün rahatsızlığı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’deki yoğun çalışma programı dolayısıyla katılamamış olması üzerine 1996’dan beri ilk defa Dışişleri Bakanı başkanlık edecek.

Oturumun açılış toplantısı “hukukun üstünlüğü” konusu altında dün gerçekleşti. Açılış toplantısının sonrasında yoğun diplomasi trafiğini başlatan Dışişleri Bakanı Davutoğlu sırasıyla Almanya, Cezayir, Brezilya, Romanya, İsveç ve Güney Sudan dışişleri bakanlarıyla görüştü. Daha sonra ABD Başkanı Barack Obama’nın BM Genel Kurulu’na katılan ülkelerin heyet başkanları onuruna Waldorf Astoria Oteli’nde verdiği resepsiyona Türkiye adına, heyet başkanı olarak katıldı.

Davutoğlu’nun BM temaslarında önceliğini ise Suriye konusu oluşturdu. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ve diğer BM üyesi devletlerinin dışişleri bakanlarıyla yaptığı ikili görüşmelerinde ilk olarak Suriye konusunda yapılan yardımların ihtiyacı karşılamadığını vurguladı ve daha fazla desteğe ihtiyaçları olduklarını dile getirdi.

BM’nin daha aktif olmasını beklediğini belirten Davutoğlu, Suriye temasında uzun bir takdimde bulunduğu görüşmede, BM Güvenlik Konseyi’nde ”Soğuk Savaş mantığıyla yaşanan bir tıkanmanın olduğuna” değindi ve bu durumun Türkiye ve diğer bölge ülkelerine olumsuz etkiler meydana getirdiğini kaydetti. Bu süreci Bosna benzetmesiyle örneklendiren Davutoğlu’nun sözünü keserek araya giren Ban, Suriye’den 20 yıl sonra özür dilememek için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi.

Güney Sudan’a Vize Kalkıyor

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Güney Sudan Dışişleri Bakanı Nhial Deng Nhial ile Türkevi’nde bir araya geldi. Bu toplantıda, Diplomatik Pasaport hamillerinin Türkiye ile Güney Sudan arasındaki vize gereksinimini kaldırmaya ve karşılıklı işbirlikleri açısından anlaşma imzalandı.

(TUİÇ Akademi, akşam, vatan, hürriyet, habertürk)

 

Esra KAYA

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...