İrlanda Kürtaj Yasağını Referanduma Götürülüyor

İrlanda, ülkedeki kürtaj yasağını referanduma sunacağını açıkladı. Başbakan Leo Varadkar, yaptığı açıklamada, gelecek 2 yıl içinde aralarında ülkedeki kürtaj yasağının da bulunduğu 7 başlıkta referandum yapılacağını bildirdi. Varadkar’ın en erken gelecek yıl mayıs ayında yapılabileceğini ifade ettiği kürtaj referandumu için kesin tarihin parlamentodaki ilgili komisyon tarafından aralık ayı içinde belirlenmesi bekleniyor.

İrlanda anayasası kürtaja sadece annenin hayatının tehlikede olması halinde izin veriyor. Anayasa, kürtajı; tecavüz, ensest, kaçınılmaz düşük gibi durumlarda da yasaklıyor. Avrupa Birliği Üyesi İrlanda’da kürtaj maddesi, annenin hayatının tehlikede olduğu durumlarda operasyona izin verecek şekilde 2013’te değiştirilmişti. Maddenin kaldırılmasına karşı çıkanlar, çocuğun hayatının da anneninki kadar değerli olduğunu savunuyor. Mevcut yasalara göre, izin verilen haller dışında kürtaj yaptıran kadın 14 yıla kadar hapis cezası alabiliyor. Bununla birlikte, yasa, kadınlara kürtaj yaptırmak için yurt dışına gitme izni veriyor.

Ülkede yapılacak referandumlardan biri de “kutsal değerlere hakareti” suç olmaktan çıkartmayı öngörüyor. Yaklaşık yüzde 80’i Katolik olan ülkede 2009’da kutsal değerlere hakaret sadece Hristiyanlık için geçerli bir suç olmaktan çıkarılarak diğer dinleri de kapsayacak şekilde genişletilmişti. İrlanda’nın referanduma sunacağı değişiklikler arasında seçme yaşını 16’ya indirme, yurt dışında yaşayan vatandaşların cumhurbaşkanlığı seçiminde oy vermesine olanak tanıma, belediye başkanlarının doğrudan seçilmesi ile boşanma öncesinde eşlerin ayrı yaşaması gereken 2 yıllık süreyi azaltma da bulunuyor.

Gözde Nur MERAL
o-Staj 2018 AÇAM  Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Göç Çalışmalarında Yeni Teorik Yaklaşımlar: 21. Yüzyılda Ortaya Çıkan Perspektifler

Özet Göç; kişilerin ekonomik, kültürel, politik veya doğal afetler gibi...

Exploring a Century of Turkish-Albanian Relations: The 7th International Congress on Afro-Eurasian Research in Tirana

The prestigious International Congress on Afro-Eurasian Research embarks on...

Palestinian Refugees’ Experiences of Transnational Social Field: Identity, Memory and Connections

Zeynep Ebrar ArasTUİÇ Göç Çalışmaları Stajyeri Abstract This comprehensive research paper...

TUİÇ Akademi Ailesine Katılın: Yaratıcılığınızı ve Bilginizi Paylaşın!

TUİÇ Akademi, gönüllülük esası ve hayat boyu öğrenme ilkesiyle...