İspanya, Puigdemont’un Adaylığını Yargıya Taşıyacak

İspanya Başsavcılığı, Charles Puigdemont’un Danimarka’ya gitmesi halinde, hakkında tutuklama ve iade kararı çıkarılacağını belirtti. Yapılan yazılı açıklamada, “Parlamento dokunulmazlığı ayrıcalığının, dokunulmazlık sahibi olarak yorumlanması kabul edilemez.”

“Dokunulmazlık güvencesi, mahkeme kararı çerçevesinde Puigdemont’u tutuklamayacağımız anlamına gelmez.”

Yüksek Mahkeme, Belçika’ya kaçan Puigdemont ve dört eski bakan hakkındaki “tutuklama ve iade” kararını geri çekmişti.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, eski Katalan Başkanı Carles Puigdemont’un görevine devam etmesini engellemek için Anayasa Mahkemesine başvurmayı planladıklarını açıkladı.

Katalonya Parlamentosu Başkanı Roger Torrent, görevden alınan ve  İspanya’ya dönmesi durumunda tutuklanacak Puigdemont’u, özerk yönetim başkanlığı  için tekrardan aday göstermişti.

Puigdemont, Belçika’da gazetecilere verdiği demeçte, “Vatandaşların istediği şeyleri yapmaya çalışacağız.” dedi. Puigdemont, Katalan Parlamentosu Sözcüsü Roger Torrent ile yaptığı görüşme sonrasında basına yaptığı konuşmada, Katalan cumhurbaşkanlığı için yapılan güven oylamasının 30 Ocak’ta yapılacak genel kurulda gerçekleşeceğini söyledi.

İspanya Başbakan Yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria, “Bu ciddi suçlardan dolayı ulusal topraklarda aranan bir kişi, Katalan hükümetinin başına geçmek için yemin etmeye çalışamaz.” dedi.

Katalan parlamentosu ekim ayında bağımsızlığını ilan etmesinin ardından, Belçika’ya kaçan Puigdemont, aralık ayı seçimleri sonrasında ayrılıkçı partilerin salt çoğunluk elde ettiklerini gördükten sonra Katalonya’yı tekrar yönetecek adayı seçti. Katalan parlamentosu 31 Ocak’a kadar Katalan cumhurbaşkanlığına oy verecek.

Gamza AZMAN
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...