Lüksemburg Başbakanı’ndan Cennet Belgeleri Yorumu

Lizbon’da Web Zirvesi’nde konuşan Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel, dijital endüstrinin ülkeleri için büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti. Çok büyük bir ülke olmadıklarını ama söz konusu dijital endüstri olduğunda Lüksemburg’un piyasadaki büyük oyunculardan olduğunu söyledi. Davos ülkelerine ya da uluslararası ölçeklere bakıldığında her zaman ilk on-on beş ya da yirmi ülkenin içinde yer aldıklarını söyleyen Bettel, dijital endüstrinin Avrupa’nın öncelikleri arasında yer aldığını sözlerine ekledi. Amerika ve Asya arasında sıkışıp kaldıklarını düşünen Bettel, ortak bir strateji geliştirmenin çok önemli olduğunu savundu. Bellet, Lüksemburg’un küresel çapta bir oyuncu olduğunu ve iş istihdamının yüzde beşinin dijital alanda olduğunu ifade etti

Bellet, vergi uyumlaştırmasının Lüksemburg için çok önemli olduğu görüşünde. Herkesin aynı derecede vergi vermemesi gerektiğini savunan Bellet, çifte-vergi muafiyetinin hiç vergi ödememeye yol açmasını engellemek gerektiği kanısında. Lüksemburg bugün hiçbir kuruluş tarafından kara listede değil. Bellet, Lüksemburg’un yapması gerekenin oturup vergi ödemeyen şirketler konusunda ne yapılabileceğini tartışmak olduğunu belirtti. LuxLeaks, basına sızdığında herkesin şaşırdığını sonrasında bakıldığında aslında Avrupa’nın her yerinde durumun aynı olduğunu söyleyen Bellet, meselenin bir tür “EuroLeaks” olduğunu sözlerine ekledi. Düzenleme ve yasalara rağmen meselenin her yerde küresel boyutta olduğunu söyleyen Bellet, yasaların var olduğunu ama ahlaki bir duruşa da ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Bellet, LuxLeaks’ın tamamen hukuksal olduğunu söyledi. Çok kar yapan birinin nasıl ki vergi ödemediğini, küçük bir işletmesi olan birinin herkes gibi vergisini ödediğini sorgulayan Bellet, ihtiyaç olan tek şeyin düzenleme olduğunu ancak o şekilde herkesin vergisini ödeyeceğini ifade etti.

Eda SUBAŞI
o-Staj 2018 AÇAM  Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...