Başkan Morales’in Harcamaları Eleştiriye Tutuldu

2017 yılındaki harcamaları nedeniyle eleştirilen Guatemala başkanı Jimmy Morales  harcamaları azaltma kararı aldı. 2017 yılında yapılan 40.000 dolarlık harcama halkın eleştirilere başlamasına neden olmuştu.

Gözlük, şampuan, vitaminler, spor araç gereçleri gibi kendine özel harcamaların da başkanlık ofisinden yapılması üzerine ofisteki yöneticiler açıklamalar yaptı. Başkan sözcüsü Heinz Heimann, tenis kıyafetlerinin Amerika Birleşik Devletleri büyükelçisiyle yapılacak olan etkinlik için alındığını söyleyerek Başkanı korudu.

Nuevo Diario gazetesinin yaptığı araştırmada ofisin bir şişe viskiye 400 dolardan daha fazla ve kuru temizlemeye 4000 dolar harcama yaptığını belirtti. Aylık 20.000 dolarla bölgedeki en yüksek başkan maaşlarından birini alan Morales ise bu suçlamalara kızgınlıkla karşı çıkıyor.

Guatemala bölgedeki en yüksek gayri safi milli hasılaya sahip ülke ancak gelir dağılımındaki eşitsizlikler ve nüfus büyümesinin çok hızlı olması nedeniyle en yüksek yoksulluk oranına sahip. Nüfusun %75’ten daha fazlası yoksulluk çizgisinin altında zorlu koşullarda yaşamlarını devam ettiriyor. Ülkede anne ve çocuk ölüm hızları çok yüksek. Gelir dağılımı konusunda dünyadaki en eşitliksiz ülkelerin başında gelen Guatemala’da en zengin %10’luk kesim gelirin %50’sine,en fakir kesimler ise %1’den daha azına sahip. Yolsuzluk karşıtı gruplardan biri olan Justicia’ya, yapılan harcamaları sert bir şekilde eleştirerek Başkanın sakızını bile kamu parasıyla aldığını söyleyip harcamaları gereksiz bulduklarını belirttiler. Kampanya sloganında ”ne yolsuzluk, ne hırsızlık” diyerek yolsuzlukların önüne geçeceğini söyleyen başkanın aşırı harcamalarının yasal olup olmadığını belirlemek için soruşturmalar hala devam ediyor.

Selcan Buse DORA
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye ve Yunanistan Avrupa Hava Kalkanı Girişimi’ne Katıldı

Avrupa'nın güvenlik mimarisinde önemli bir gelişme olarak kaydedilen, Türkiye...

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...