AB’den Üst Düzey 7 Venezuela Yetkilisine Yaptırım

Avrupa Birliği (AB), Venezuela’ya seyahat yasağı ile mal varlıklarının dondurulmasını içeren kısıtlayıcı tedbirler uygulama kararı aldı. AB Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, AB’nin, Venezuela’daki siyasi krize barışçıl çözüm bulunmasına katkı sağlamak için kısıtlayıcı tedbirler uygulanması konusunda karar aldığı belirtildi. Kararda, Venezuela’da resmi pozisyonlardaki 7 kişiye kısıtlayıcı tedbir getirildiği, bunun seyahat yasağı ve mal varlıklarının dondurulmasını da içerdiği kaydedildi.

Tedbirlerin, demokratik prensiplere ve hukukun üstünlüğüne saygı duymayan, insan haklarını ihlal eden kişileri hedef aldığı ve hemen uygulamaya gireceği bildirildi.

AB’nin, Venezuela’ya diyalog ve uzlaşı çağrısı yaptığı hatırlatılan açıklamada, müzakerelerin Venezuela halkının ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacak tek yol olduğu vurgulandı.

Venezuela Dışişleri Bakanı, AB’nin uyguladığı tek taraflı yaptırımları kınayarak, hedefin Bolivarcı Devrim olduğunu belirtti. Jorge Arreaza, Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC) forumunda yaptığı açıklamada, ” Avrupa Birliği’nin, ABD emperyalizminin kuyruğuna takılması üzüntü vericidir. Avrupa Birliğinin, Venezuela vatandaşları, yetkilileri ve aynı zamanda kamu gücünün başkanları olan Venezuela’ya karşı bir dizi kısıtlayıcı tedbir uygulaması da üzücü bir durumdur.” ifadelerini kullandı. Arreaza, AB’nin yaptırımlar konusundaki ısrarının muhalefetle diyaloğu geliştirmek değil, aksine, Bolivarcı Devrim’e ve Venezuela’da ki demokratik kurumlara saldırmak olduğunu vurguladı.

Sinem DAY
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...