AB’den Üst Düzey 7 Venezuela Yetkilisine Yaptırım

Avrupa Birliği (AB), Venezuela’ya seyahat yasağı ile mal varlıklarının dondurulmasını içeren kısıtlayıcı tedbirler uygulama kararı aldı. AB Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, AB’nin, Venezuela’daki siyasi krize barışçıl çözüm bulunmasına katkı sağlamak için kısıtlayıcı tedbirler uygulanması konusunda karar aldığı belirtildi. Kararda, Venezuela’da resmi pozisyonlardaki 7 kişiye kısıtlayıcı tedbir getirildiği, bunun seyahat yasağı ve mal varlıklarının dondurulmasını da içerdiği kaydedildi.

Tedbirlerin, demokratik prensiplere ve hukukun üstünlüğüne saygı duymayan, insan haklarını ihlal eden kişileri hedef aldığı ve hemen uygulamaya gireceği bildirildi.

AB’nin, Venezuela’ya diyalog ve uzlaşı çağrısı yaptığı hatırlatılan açıklamada, müzakerelerin Venezuela halkının ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacak tek yol olduğu vurgulandı.

Venezuela Dışişleri Bakanı, AB’nin uyguladığı tek taraflı yaptırımları kınayarak, hedefin Bolivarcı Devrim olduğunu belirtti. Jorge Arreaza, Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC) forumunda yaptığı açıklamada, ” Avrupa Birliği’nin, ABD emperyalizminin kuyruğuna takılması üzüntü vericidir. Avrupa Birliğinin, Venezuela vatandaşları, yetkilileri ve aynı zamanda kamu gücünün başkanları olan Venezuela’ya karşı bir dizi kısıtlayıcı tedbir uygulaması da üzücü bir durumdur.” ifadelerini kullandı. Arreaza, AB’nin yaptırımlar konusundaki ısrarının muhalefetle diyaloğu geliştirmek değil, aksine, Bolivarcı Devrim’e ve Venezuela’da ki demokratik kurumlara saldırmak olduğunu vurguladı.

Sinem DAY
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...