Davos Zirvesi’nin Odağı: Portekiz

İsviçre’nin Davos kentinde bu sene 48.si düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu başladı. Zirveye 70’ten fazla ülke katılım gerçekleştirdi. Portekiz, gelişen ekonomisiyle zirvenin odak noktalarından biri haline geldi.

Portekiz, 2013’te yaşadığı krizden çıkarak ve büyük bir ivme yakalayarak ekonomisini hızla geliştiriyor. Portekiz Ekonomi Bakanı Manuel Caldeira, Portekiz’de bir gelişimin söz konusu olduğundan bahsetti. Kemer sıkma politikasından, ılımlı ekonomiye geçmenin çok önemli olduğunu belirten Caldeira, bu politika ile kamu borcunun ve kamu sektörü açığının azaltılabileceğini ve ekonomik büyüme için bir alan yaratılabileceğini sözlerine ekledi. Bu sayede halkın ve yatırımcının piyasaya olan güveninin artacağını savunan Caldeira, Portekiz’den ve dünyadan son 20 yılın rekorunu kıran sayıda yatırımcıyı ülkelerine çektiklerini belirtti.

Manuel Caldeira, 2017’de gayri safi milli hasılanın yüzde 2.8 oranında büyümesi ve 2018 verilerinin de gelişme göstermesi, 2017 yılında ihracat oranının yüzde 11.5 artması, şirketlerin rekabet gücünün arttığını ve uluslararası pazarın genişlediğini gösterdiğini ifade etti. Yaşanan ekonomik gelişme, sadece beli kesimlerde görülmedi. Halk içerisinde yayıldı ve en fakir kesimin bile refah seviyesinde bir artış görüldü.

Avrupa’nın, Brexit ile ilgili mali sorunlara takılması durumunda gençler ve diğer vatandaşların harekete geçemeyeceğini savundu. Ancak kendisini dünya ticaretinin önemli bir paçası halinde görmesi ve geleceğe bu şekilde yaklaşması ve ar-ge çalışmalarına önem verilmesi durumunda iç yapısındaki büyümenin artacağını ifade etti. Bu projenin Güney Amerika ve dünyanın diğer bölgeleriyle Avrupa arasında bir köprü kuracağını sözlerine ekledi.

Eda SUBAŞI
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...