ABD ile Kritik Görüşme

0
57

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster ile dün gece telefonda görüştü. Görüşmede, ABD, PYD/YPG’ye silah vermeyeceğini teyit etti.

ABD ile kritik görüşmede, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster ile telefonda görüşmesinde, bölgede PKK, DEAŞ ve El Kaide olmak üzere terörün her türlüsüne karşı yürütülen mücadelenin önemi vurgulandı. Görüşmede, PYD/YPG’ye silah verilmeyeceği hususu teyit edildi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster ile telefon görüşmesinde, Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarının dikkate alınmak zorunda olduğu vurgulandı, yanlış anlamaları önlemek için yakın koordinasyon içinde olunması konusunda mutabık kalındı.

Geçtiğimiz günlerde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında gerçekleşen telefon görüşmesine ilişkin basın açıklaması yapılmıştı. ABD’nin Suriye’de, Türkiye sınırına 30 bin kişilik terör ordusu kurma kararı ve Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı ile gerilen Türkiye-ABD ilişkilerinde liderler arası temas gerçekleşmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadele çerçevesinde terör örgütü PYD/YPG’ye  ABD’nin silah desteğine son vermesi gerektiğine tekrar dikkat çekmişti.

Rojin TURAN
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here