İsmet Yılmaz: Kosova’yı AB yolunda destekleyeceğiz

0
44

Cuma günü 2 günlük resmi ziyaret için Kosova’ya giden Türk Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın ilk önce Kosova Güvenlik Gücü Bakanlığı (KGG) ‘nı ziyaret ettiği öğrenildi. Burada KGG Bakanı Agim Çeku ile yapılan görüşmede iki ülke arasındaki ilişkileri ve bölge güvenliğini değerlendirdikleri belirtildi.

İsmet Yılmaz, Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin bölge güvenliği için önemli olduğunu, iki ülke arasındaki diyaloğun devam etmesi gerektiğini, Türkiye’nin bu konudaki desteğini dile getirdi. Türkiye’nin bugüne kadar uluslararası her platformda Kosova’yı desteklediğini bundan sonra da desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.Türkiye  Büyük  Millet Meclisi’nde  Kosova’ya yardım için bir bütçe ayrıldığını ve bu bütçenin kabul edildiğini  açıkladığı öğrenildi.Yakın zamanda uluslararası toplumda Kosova’nın hak ettiği yeri alacaklarına inandığını ve Balkanlarda Kosova’nın da eşit,özgür ve bağımsız olduğunu dile getirdi.

Kosova Savunma Bakanı Agim Çeku’nun yaptığı açıklamada görüşmelerin olumlu geçtiğini, Türkiye’nin her alanda yardım ve desteğini aldıklarını dile getirdiği öğrenildi.Türkiye’nin askeri alanda Kosova’ya yardım ettiğini belirten Çeku, bugüne kadar 150 gencin Türkiye’deki askeri okullarda eğitim aldığını, 20 öğrencinin de helikopter pilotluğu konusunda eğitim aldıklarını belirtti. Mayıs ayında Türkiye’de düzenlenmesi planlanan askeri fuarı Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile ziyaret edeceğini ifade etti.

Sponsorlu

Cumartesi günü Başbakanlık makamında Kosova Başbakanı Haşim Taçi ile Türk Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın görüştü öğrenildi. Bu görüşmede öncelikli olarak iki ülke hükümetleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi, KKG’ne desteğin sunulması konuları yer aldı. Kuruluşundan bu yana Kosova Güvenlik Gücü’ne verdiği destek için Türk Hükümeti adına Bakan İsmet Yılmaz’a teşekkür etti. Gerek bağımsızlık öncesinde gerekse bağımsızlıktan sonra her alanda Türkiye’nin desteğini aldıklarını dile getiren Taçi, Türkiye’nin NATO üyeliği konusunda da Kosova’yı destekleyeceğine inandıklarını aktardı. Bakan Yılmaz da Türkiye’nin NATO üyeliği konusunda Kosova’yı desteklemeye devam edeceklerini belirterek Kosova’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü konusunda Türkiye’nin tutumunu dile getirdi.

(TUİÇ Akademi, kosovahaber, sondakika.com, trt haber, haberler.com)

Gül MURİÇ

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here