İsrail Bizden Korkuyor

12. İslam Zirve Konferansı için Kahire’de bulunan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad basına çeşitli açıklamalarda bulundu.

”Mısır’ın gücü, bizim gücümüzüdür”

Ortadoğu’da en fazla nüfusa sahip iki ülkenin yakınlaşmasının dış güçler tarafından engellendiğini söyleyen Ahmedinejad, bununla birlikte iki ülkenin birçok uluslararası olayda aynı vizyona sahip olduğunu belirtti.

Tahran ve Kahire’nin bir araya gelmesinin ülke ve bölge halklarının çıkarına olduğunu belirterek herkesin, Mısır ve İran’ın bölge halklarının yarına olacak stratejik ortaklıktan başka şansı olmadığını anlamasını gerektiğini ifade etti. Ayrıca Mursi ile görüşmesinde ‘’Mısır’ın güçlenmesi İran’ın güçlenmesidir, İranlılar böyle hissediyor”şeklinde konuştuğunu söyledi.

”Problem Körfez ülkelerinde ki ABD varlığıdır”

İran’ın Körfez ülkelerinin iç işlerine karıştığına yönelik iddialar hakkında da konuşan Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Körfez ülkeleriyle aralarında sorun çıkmasını arzu etmediğini ve bu ülkelerin tek probleminin ABD’nin varlığı olduğunu belirtti.

Körfez ülkelerinde ki istikrarı desteklediğini ve onların güvenliği için çalıştığını, bölgede dostluğun ve kardeşliğin hâkim olması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı, ‘’Körfez ülkeleriyle birbirlerine düşmanlık beslemek için bir nedenimiz yok. Körfez ülkelerinde yer alan ülkeler olarak stratejilerimizi değiştirmeliyiz”değerlendirmesini yaptı.

Suriyeli taraflara müzakere çağrısı

Savaşın daha fazla yıkım getirmemesi için diyaloga ihtiyaç olduğunu belirten İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Suriye’de ki taraflara müzakere için masaya oturma çağrısında bulunduğu belirtildi.

Mısır’ın resmi televizyonunda katıldığı açık oturumda ise yeni bir sayfa açarak geçmişe dönülmemesi gerektiğini ve Suriye’de ki sorunun askeri önlemlerle çözümlenmesine karşı olduklarını belirtti. ”Biz, savaşın savaş getireceğine inanıyoruz. Savaş, yıkım vesilesidir. Biz, sorunun halkın istediğine karar vereceği özgür seçim ve anlayış yoluyla çözüm bulunması için çalışıyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İsrail’i haritadan sileriz

Mısır’da gerçekleştirdiği basın toplantısında herhangi bir saldırı durumunda İsrail’in üzerine yürümeye hazır olduklarını belirten Mahmud Ahmedinejad, ülkelerine karşı bir maceraya kalkıştığı takdirde İran halkının, İsrail’in üzerine yürümeye ve onları haritadan silmeye hazır olduklarını söyledi. Siyonistler’in İran’a saldırmayı düşündüğünü fakat bu saldırının sonuçlarından korktuklarını ifade eden Ahmedinejad’ ın bu sert açıklamalarının, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in ”nükleer silaha sahip İran’ın, İsrail ve dünya barışı için tehlike teşkil ettiğini”belirten ifadelerine yönelik olduğu düşünülüyor.

(TUİÇ Akademi, Anadolu Ajansı)

Fethullah CEYLAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...