Jahjaga – Nikoliç Görüşmesi

Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç’in dün Brüksel’de görüştükleri bildirildi. İki ülkenin cumhurbaşkanları düzeyinde ilk kez gerçekleşen bu görüşmenin Avrupa Birliği Dış Siyaset İle Güvenlik Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın arabuluculuğunda gerçekleştirildiği öğrenildi.

Bu görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi amacına yönelik girişimlerin ve özellikle Kuzey Kosova sorununun ele alındığı bildirildi.

Bu konu hakkında Sırp gazetesine açıklama yapan Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç’in, ‘’Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga Kosova’nın bağımsız devlet olduğu konusunda ısrar etmesi durumunda, gerçekleşen diyalogda bir çözümün olamayacağını ve Avrupa Birliği(AB) üyeliği konusunda onları desteklemeyeceklerini’’ söylediği öğrenildi.

Bu görüşmelerden sonra bir açıklama yapan AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, görüşmenin Kosova kuzeyi sorunu ile iki ülkenin ileri dönemlerle ilgili kritik konular üzerinde olduğunu ifade etti. Ayrıca Ashton, bu iki ülke Cumhurbaşkanı’ndan sorunun çözümü konusundaki diyaloga ve Avrupa gündemine destek sunmaları konusunda söz aldığını belirtti.

Bu diyalogun 17 Ocak 2013’te Brüksel’de bir araya gelen Kosova Başbakanı Haşim Taçi ile Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç’in görüşmesinin ardından atılan önemli bir adım olduğu belirtiliyor. 17 Ocak’ta gerçekleşen görüşmede iki ülke arasında gümrük alanları konusunda anlaşmaya varılmış buna göre gümrüklerin Kosova Anayasası ve yasaları doğrultusunda yönetileceği kararlaştırılmıştı.

(TUİÇ Akademi, kosovahaber, SETimes.com, vikipedi, anadolu ajansı, haber3)

GÜL MURİÇ

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...