İsrail Parlamentosu, 1915 Olaylarının ‘Ermeni Soykırımı’ Olarak Tanınmasını Öngören Yasa Tasarısını Reddetti

Ermeni diasporasının etkisinde olan pek çok Avrupa ülkesinin aksine İsrail parlamentosu, 1915 olaylarının ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanınmasını öngören yasa tasarısını reddetti.

Jerusalem Post gazetesinde paylaşılan haberde, “Knesset (İsrail parlamentosu), Eş Atid partisi temsilcisi Yair Lapid tarafından desteklenen ‘Ermeni soykırımı’ tanıma tasarısını oylamayla reddetti” dendi. Habere göre Lapid, parlamentonun 1915 olaylarını ‘’soykırım’’ olarak tanımaması ve anma gününü tayin etmemesi için hiçbir neden olmadığını söyledi.

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Tsipi Hotoveli, 1915 olaylarının 100. yıldönümü nedeniyle Erivan’a parlamento heyetinin gönderildiğini hatırlattı ve “Ama ülkemiz, karmaşıklığı ve diplomatik sonuçları ve ayrıca belirgin siyasi doğası nedeniyle bu konuda resmi duruş sergilemeyecek” şeklinde bir açıklama yaptı.

Knesset Başkanı Yudil Edeşteyn 2015 yılında hükümeti tutumunu değiştirmeye çağırmıştı, 2016 yılında ise parlamento’nun eğitim komitesi sözde ‘soykırım’ı kabul etmişti.

Karar, inişli çıkışlı seyreden İsrail-Türkiye ilişkilerinin bozulmasının istenmediğini göstermesi açısından önemlidir. Hitler Almanya’sı tarafından ‘’soykırıma uğramış olma’’, İsrail iç ve dış siyasetinde sıkça kullanılan önemli bir meseledir.  İsrail, bu kozun geri planda kalacağını düşündüğü için 1915 olaylarını soykırım olarak nitelendirmiyor olabilir. Nitekim, 2001 yılında dönemin Devlet Başkanı Şimon Peres’in Ermeni halkının yaşadıklarıyla Holokost’un paralel olmadığını ifade ettiğini hatırlarsak bu konudaki algının hala değişmediğini söyleyebiliriz.

Aybala LALE
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.