İsrail ve Mısır, 15 Milyar Dolarlık Doğal Gaz Anlaşması İmzaladı

İsrail’de faaliyet gösteren Amerikan Noble şirketi ve İsrailli Delek şirketi ile Mısır’ın Dolphin Energy şirketi arasında, 10 yıl süresince 65 milyar metreküp doğal gaz tedariğini içeren iki anlaşma imzalandı.

Noble şirketinin web sitesinde yer alan açıklamaya göre, anlaşmalar İsrail’in Akdeniz’deki Tamar ve Leviathan sahalarından toplamda 65 milyar metreküp doğal gazın 2030 yılına kadar Mısır’a iletilmesini içeriyor.

Mısır’da sanayi, petrokimya endüstrisi ve gelecekte de elektrik üretimi için kullanılacak doğal gazın ilk kısmının 2019 sonunda ülkeye ulaştırılması planlanıyor.

Açıklamada, Noble Energy İşletmelerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gary W. Willingham’ın, ‘anlaşmaların bölgesel doğal gaz piyasasının gücünü göstermeye devam ettiği’ şeklindeki değerlendirmesine de yer verildi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını, anlaşma sayesinde İsrail vatandaşlarının yararına olacak şekilde eğitim, sağlık ve refah için harcanabilecek milyarlarca doların devlet kasasına yerleşeceğini ifade etti. Ayrıca, Mısır’la yapılan anlaşmanın ‘’güvenlik, ekonomi ve bölgesel ilişkileri’’ güçlendirmeye hizmet edeceğini de belirtti.

Bu antlaşma, Mısır ile İsrail arasında inişli çıkışlı seyreden ilişkilere rağmen, bilhassa stratejik konularda bu ilişkilerin sürdürülmek istendiğinin göstergesidir. Mısır, tüm tepkilere rağmen 1979 yılında İsrail’le barış antlaşması imzalayan ilk Arap ülkesi olarak, ekonomisine fayda sağladığını düşündüğü her türlü iş birliğine dâhil olabilmektedir. Bu da bölge dış politikasında ekonominin ne denli önemli olduğunu ispat etmektedir.

Aybala LALE
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...