İsrail’den ABD’ye İran Baskısı

0
59

İsrail’in, Kasım ayında Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nde yapılacak olan seçim kargaşasından yararlanarak İran’a saldırı yapacağı yönündeki açıklamalar ve yorumlar giderek artmaya başladı. ABD ise seçim öncesi bir askeri krizin yaşanmasını engellemek için farklı çözümler arıyor.

NIE ismiyle bilinen Amerikan istihbarat raporları, birçok açıdan önem taşımakta, 16 istihbarat kurumlarıyla birlikte dikkatli çalışmalar sonucunda hazırlanmaktadır. 2000 yılında hazırlanan raporlar Irak Savaşı’na kaynak olmuş ve Kongre bu raporlar sonucu Irak’a savaş açılmasına karar vermişti. Fakat zaman içerisinde raporların beklenilen gibi olmadığı kanısına varıldı. 2007 yılında hazırlanan rapor ise Amerika ve müttefiklerinin İran’ın nükleer programıyla ilgili politikalarına etki etmiş ve konuyla alakalı birçok şeyin yönünü değişmişti. Son günlerde İsrail’in Haaretz gazetesinin, son günlerinde yineleyerek üzerinde durduğu bu raporların bir hafta önce Obama’nın eline geçtiği iddia ediliyor. Bu rapora göre İran askeri nükleer yeteneğini kazanmak ve geliştirmek amacıyla ciddi aşamalardan geçmiş bulunuyor. Bunun üzerine; İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak İsrail radyosundaki konuşmasında raporu incelediğini, olabilecekleri düşündüğünü ve raporda verilen kaynaklara göre İran konusunda hızlı adımlar atılmasının aciliyetinin arttığını bildiriyor. 

Ayrıca bu gibi konulara öncelik vermesiyle öne çıkan New York Times, Washington Post gibi Amerikan gazetelerinde ise bu hususta herhangi bir haber öne çıkmıyor.

Sponsorlu

 

 (TUİÇ Akademi, Zaman, DHA)

 

Esra KAYA

TUİÇ Stajyeri                           

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here