Yunanistan’ı Kurtarma Formülleri

Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik kriz Avrupa Birliği (AB)’nin önemli bir gündem maddelerinden birini oluşturmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington şehrinde yapılan G-8 zirvesi ve AB Maliye Bakanlarının gündeminde Yunanistan’ın iflasın eşiğinden nasıl kurtarılacağına dair sorular mevcuttu. Bu sorulara verilen cevaplar ise farklı çözümler sunulduğunu gösteriyordu. Yunanistan için önerilen ekonomik politikalar arasında şunlar yer alıyor:

Uluslararası Çalışma Örgütüne göre; Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkışı sonucunda bu tüm Avrupa Birliği üye devletleri için ağır sonuçlar doğurabileceğini bildiriyor özellikle Yunanistan’ın kendi para birimine dönüşü durumunda ciddi güvensizlik ortamı ve bununla beraber oluşacak gelişmelerden tüm Avrupa ekonomilerinin olumsuz etkileneceği, işsizlik oranlarının fark edilir derecede artacağını tahmin ediliyor.

Diğer taraftan Almanya’da giderek artan düşünce ise Yunanistan’ın artık iflasın eşiğinde olduğu, iflastan başka seçeneği olmadığı ve Euro Bölgesi’nden çıkması gerektiğidir. ABD Başkanı Barack Obama ise daha önce yaptığı açıklamasında, Yunanistan’ın Euro Bölgesinden çıkmamasının en iyi yol olduğunu dile getirmişti. Avrupa Birliği ise Yunanistan’ın  “Euro”dan olası çıkışına karşı tedbirler almaya devam ediyor.

 Bir diğer formül ise Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz’dan geldi. Formüle göre, Yunanistan’da “özel ekonomi” bölgesi oluşturularak, firmaların Yunanistan’a sürekli ve kalıcı yatırımlar yapılabileceği ve bunun için de öncelikli yapılması gerekenin Yunanistan’ın Euro’ya bağımlılığının devam etmesi gerektiği bildiriliyor.

Deutsche Bank Başekonomisti Thomas Mayer’den gelen GEuro para birimi önerisi yeni fikir arz ediyor. Buna göre Yunanistan’da, krizden kurtulana kadar Euro ve GEuro para birimine devam edilmesi öngörülüyor.

(TUİÇ Akademi, NTV, abhaber)

 

Esra KAYA

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...