İsrail’den Operasyon!

Türkiye’den çıkan Liberya bandralı gemiye İsrail ordusundan operasyon düzenlendi. İsrail, Gazze’deki silahlı gruplara silah götürdüğü gerekçesiyle yabancı gemiye el koydu.

İsrail ordu sözcülüğü, “Türkiye’nin bu olayla hiçbir bağlantısı olmadığını vurgulamak isteriz” ifadesini kullandığı açıklamasında, Liberya bandıralı, bir Alman şirketine ait, işletmesini ise bir Fransız firmasının yaptığı “Victoria” gemisine, İsrail sahillerinin yaklaşık 200 mil açıklarında operasyon düzenlendiğini bildirdi.

Bu operasyon öncesinde de, Mersin limanından iki gün önce hareket ettiği belirtilen gemiye operasyon düzenlemeden önce Alman, Fransız ve Liberyalı yetkililere bilgi verildiği de açıklamada yer aldı. Geminin ise Mısır’ın İskenderiye limanı yönünde hareket ettiği de kaydedildi.

Genelkurmay Başkanı Beni Gantz’ın, Savunma Bakanı Ehud Barak’a geminin “silah taşıdığına” dair bilgi vermesinin ardından operasyon kararının alındığı kaydedilen açıklamada, Şayetet 13 komandolarının gemiye el koyduğu, operasyon sırasında mürettebatın direniş göstermediği, güvertede “içinde silahlar olan konteynırların” bulunduğu da verilen bilgiler arasında yer aldı. Ayrıca gemi ve mürettebatın inceleme ve sorgulama için İsrail Deniz Kuvvetleri refakatinde bir İsrail limanına götürüldüğü bildirildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail donanmasının uluslararası sularda el koyduğu Liberya bandıralı gemide ele geçirilen silahların “İran kaynaklı” olduğunu söyledi. Netanyahu, Mısır ile İsrail arasındaki sınırda inşa edilen güvenlik bariyerlerine yaptığı bir ziyaret sırasındaki açıklamasında, olayla ilgili halen bilgi topladıklarını belirterek, “Kesin olan bir şey var, silahlar Suriye’deki bir aktarma istasyonu aracılığıyla İran’dan” dedi.

Gemideki silahlara uluslararası yasalar doğrultusunda el koyduklarını da ekleyen İsrail Başbakanı, bu yola çıkan silahların İsrail vatandaşlarına zarar vermek amacıyla Gazze’deki “terör gruplarına” gittiği kanısında olduklarını ifade etti.

(tuicakademi — ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...