İsveç, Psikolojik Savunma Organı Kuruyor

İşveç Başbakanı Stefan Löfven, Sälen’de gerçekleştirilen güvenlik konferansında seçimlerden sonra yeni bir Psikolojik Savunma Organının kurulacağını açıkladı. Psikolojik Savunma Organının amacı, insanların barış ve refahını sağlamak ve yanlış bilgi veya haber kampanyalarını caydırarak halkın doğru bilgilere sahip olmasını sağlamak.

İsveç, özellikle 2018 seçimlerinde Doğu’daki en önemli ve en büyük komşusu olan Rusya’nın etkisinden veya propogandalarından korunmayı amaçlıyor. Löfven, Rusya dışında da başkalarının seçimleri provoke edebileceğini bu yüzden yeni tehditlere karşı da hazırlıklı olduklarını açıkladı. Rusya, özellikle İsveç’in NATO üyesi olma olasılığına karşılık, seçimlere müdahale etmeye kalkışabilir fakat İsveç’in gündeminde ve halk arasında NATO üyeliği fikri henüz yok.

Başbakan Löfven, seçim sistemlerinin sağlam olduğunu, istihbarat servislerinin şüpheli işlemler konusunda önceden uyardığını ve seçimlere gerekli fonların sağlandığını ifade etti. İsveç, Brexit Referandumu’nun ve 2016 AB Başkanlık Seçimleri’nin yaşadığı problemleri yaşamamak için yabancı gruplar veya provokasyonlara karşı savunma sistemini güçlendiriyor. Bu konuda İsveç Sivil Riskler Ajansı 2017’den beri analizler yapıyor. Ukrayna krizi ve Kırım’ın ilhakına yol açan seçimden sonra Rusya’ya komşu ülkelerin siber saldırı ve anti-fake haberlere karşı savunma politikalarına odaklandıkları görülüyor.

Asude UYSAL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...