30. Afrika Birliği Zirvesi’nde Yolsuzlukla Mücadele Kararlılığı Vurgulandı

Üst Düzey Afrikalı yetkililer, Afrika Birliği’nin yoğun çaba sarf ettiği yolsuzluk konusunda mücadele kararlılığını dile getirdiler.

30. Afrika Birliği Zirvesi, birliğin genel merkezi olan Etiyopya’nın Başkenti Addis Ababa’da ‘Yolsuzlukla Mücadelenin Kazanılması: Afrika’nın Dönüşümüne Sürdürülebilir Bir Yol’ temasıyla başladı.

Zirvede bir konuşma yapan Birleşmiş Milletler (BM) Afrika Ekonomi Komisyonu Genel Sekreteri Vera Songwe, “Afrika Birliği’nin tahminlerine göre, kıtada her yıl 148 milyar dolar yolsuzluk faaliyetlerine akıtılıyor ve bu kıtanın ortalama GSYH’nin yüzde 25’ine denk geliyor.” dedi. Songwe, yolsuzluğa karşı savaşı kazanmak için Afrika’nın yeniden yapılandırılması gerektiğini kaydetti ve ekledi: “Birçok Afrika ülkesi önümüzdeki 10 yıl içinde orta gelirli statüye ulaşma hedeflerine doğru ilerliyor ancak yolsuzlukla mücadelede agresif ve hızlı bir şekilde adım atılmadıkça bu hedef gerçekleştirilemeyecek.”

Toplantıda konuşan Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed ise, kıtada ki yolsuzluğun son bulması için köklü çözümlere ihtiyaç olduğunu ve Afrika’nın kaynaklarının kalkınmaya harcanmasının gerektiğini belirtti. Afrika Birliğinin mali bağımsızlığını kazanma çabalarına değinen Muhammed, “Afrika iktisadi bağımsızlığı olmazsa hiçbir şeydir.” ifadesini kullandı.

Zirvenin oturum aralarında gazetecilerle bir araya gelen Kenya Dışişleri Bakanı Amina Mohamed, yolsuzlukla mücadeleyi ‘kazanımlar, hızlı kazançlar’ sağlayabilecekleri alan olarak belirlediklerini söyledi. Bununla beraber Afrika ülkelerini kurumlarını güçlendirmeye ve bir araya getirmeye çağıran Mohamed, Afrika’nın yolsuzluklara meydan okuyacak yapılar oluşturması gerektiğini söyledi.

Enes YÜCEL
o-Staj 2018 AFRAM Stajeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...