İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano, 2018 AGİT Başkan Vekili Oldu

1 Ocak tarihinde İtalya, Avusturya’dan AGİT( Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) Başkanlık görevini devraldı. Angelino Alfano, AGİT üye devletleri arasındaki ayrılıkçı fikirlerin üstesinden gelinmesi gerektiğini; AGİT’in ortak dayanışma ve sorumluluk (multilateralizm) duygusuna ihtiyacı olduğunu belirtti. AGİT’in kurucu anlaşması olan 1975 Helsinki Nihai Anlaşması’nı örnek vererek,” İhtiyacımızın olan 21.yüzyıl Helsinkisidir.’’ dedi. 11 Ocak tarihinde gerçekleştirilen  2018’in ilk AGİT toplantısında, Alfano,‘’ Diyalog, Sahiplik ve Sorumluluk’’ çerçevesini AGİT sloganı olarak seçtiğini açıkladı. AGİT’in ilk odak noktası, Ukrayna krizi için çözüm oluşturmak olacağını, Ukrayna’da krizin daha büyük sonuçlarına yol açmasını önlemek için AGİT çalışmalarına devam edileceğini ve Üçlü Temas Grubu ve Normandiya Grubu adı altında çalışılması gerektiğini vurguladı. Üçlü Temas Grubu;Ukrayna, Rusya ve AGİT  temsilcileri tarafından Ukrayna krizinin çözülmesi için 2014 tarihinde kurulmuştu. Normandiya Grubu ise 2014 tarihinde; Almanya,Rusya, Ukrayna ve Fransa tarafından kuruldu.  Alfano, Dağlık Karabağ krizinin çözümü için Minsk Grubu eşbaşkanlarının çalışmalarının desteklenmesine devam edileceğini açıkladı. Özellikle, Akdeniz Bölgesi’nden gelen terörizm ve göç konusunda çözüm için ve Akdeniz Bölgesi’nin güvenliğinin sağlanması için İtalya’nın tüm AGİT ortakları ile bir diyalog başlatacağını; Akdeniz’in güvenliğinin küresel güvenlik olduğunu; Akdeniz’de ki güvenliğin sağlanması için Akdeniz ülkeleri ve AGİT üye devletleri arasında daha fazla siyasal diyalog, daha somut güvenlik iş birliği ve daha fazla kültürel yatırımlar yapmayı; ayrımcılık, aşırılık ve popülizmle mücadeleyi vurguladı.

Avrupa Birliği, İtalya’nın uzun süreli çatışmaların çözümü için AGİT’ in çalışmalarını güçlendirme kararlığını ve uluslararası kurumlarla birlikte çatışmaların insani boyutlarına odaklanmasını destekliyor. ABD, AGİT bölgesindeki çatışmaları çözmek için Italya’nın ilgisini ve önceliğini memnuniyetle karşıladığını; çalışmalarda ABD iş birliğine güvenebileceğini ifade etti. Rusya ise AGİT üyeleri arasında bir uyum ve güven olmadığını; Avrupa-Atlantik alanında tek bir güvenlik sistemi inşa etme konusunda umutların kaybolduğunu ve daha çok NATO’nun askeri altyapısının doğuya açılımını gözlemlediklerini ifade etti ve İtalya’nın başkanlığının,bu problemleri çözeceğini umuyor.

Asude UYSAL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...