Cezayir’de Doktorların ‘Adalet’ Yürüyüşü Devam Ediyor.

0
121

Çarşamba günü Cezayir’de ki bir mahkeme, iki aydır Cezayir’de devam eden doktorların yaptığı grevi “yasa dışı” ilan etti. Hükümet bu grevi durduracağını açıkladı.

Cezayir’de uzmanlık eğitimi alan doktorlar, çarşamba günü grevin yasa dışı ilan edilmesine rağmen iki ay süren grevlerine devam etmeye karar verdiklerini açıkladılar. Grevciler ve Sağlık Bakanlığı’yla yapılan toplantının ardından, Cezayirli Yerleşik Doktorlar Özerk Topluluğu (Camra) Üyesi Dr. Yassine Balhi, “Grevcilerin ve Sağlık Bakanlığı yetkililerinin temsilcilerini bir araya getiren toplantı önemli bir gelişme ile sona erdi.” dedi. “Grevin devam edeceği açıktır.” diye ekledi.

Doktorların grevlerini yatıştıramayan Ahmed Ouyahia hükümeti, adalete başvurarak bu hareketi resmi yollarla bastırmaya çalışıyor. Bu sebeple Cezayir Mahkemesi, grevin yasa dışı olduğuna dair bir karar aldı. Resmi Cezayir basın ajansı (APS), mahkeme ayrıca, “grevciler tarafından işgal edilen tesislerin boşaltılmasını emretti.” dedi.

Cezayir’de, doktorların işlerini icra edebilmek için uzun bir yol katetmesi gerekiyor. Doktorlar, genel tıp eğitimine ilaven dört-beş yıl uzmanlığa bağlı yedi yıl süren eğitimin, bazı uzak bölgelerde bir yıldan dört yıla kadar kamu hizmeti görevinin ve zorunlu askerlik hizmetinin yeniden düzenlenmesi için çağrıda bulundular.

Sponsorlu

Salı günü, bu doktorlardan bir kısmı “bakanlığa yönelik baskıyı artırmak” için Cezayir’in ana hastanesinde bir oturma eylemi düzenledi ve birçoğu geceyi hastanenin önünde geçirdi.

3 Ocak’ta, gösterilerin kesinlikle yasak olduğu Cezayir’de, doktorların protesto teşebbüsü polis tarafından şiddetle dağıtılmıştı ve Camra’ya göre 20 protestocunun yaralanmasına neden olmuştu.

Deniz ÜRESİN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here