Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı’na Tepkiler

0
242

19 Ocak tarihinde Türkiye sınırlarının güvenliği ve istikrarını sağlamak amacıyla Afrin’e, Zeytin Dalı Harekatı başlatıldı. Afrin Operasyonu kapsamında, bölgede Türk Silahlı Kuvvetleri; PKK\KCK\PYD-YPG VE DEAŞ mensubu teröristlerle mücadele verdi.

Fransız Yetkililer, Afrin Operasyonu ile ilgili endişe duyduklarını dile getirdi ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian, BM Güvenlik Konseyinin acil toplantı yapması gerektiğini dile getirdi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, operasyonun sivil kayıplara yol açtığını söyledi ve BM, Türkiye’den Suriye’deki sivillere insani yardımı geçici olarak durdurdu.
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Türkiye’nin Afrin Operasyonu’ndan endişe duyduklarını söyledi ve sözlerine gerekirse Suriye’de güvenli alan oluşturulması için Türkiye ile birlikte çalışabileceklerini ekledi. İngiltere’den gelen Afrin Harekatıyla ilgili açıklama ise; Türkiye’nin sınırlarını korumasının meşru olduğunu, Türkiye ile yakın çalışmayı sürdüreceklerini belirttiler.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Ankara ile temas halinde olduklarını, harekatı yakından takip ettiklerini vurguladı. Avrupa Birliği Dış Politika Temsilci Federica Mogherini, Afrin’deki gelişmelerden kaygı duyduklarını söyledi.

Sponsorlu

Merve ÇOBAN
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here