Tüm Gözler Afrin’de

Türkiye’nin terörist örgüt olarak nitelendirdiği Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) silahlı kolu olan YPG’ye karşı başlattığı “Zeytin Dalı Operasyonu” tüm gözleri Afrin’e çevirdi. 8 günü geride bırakan harekatta, TSK’nın yaptığı açıklamalara göre; 394 terörist öldürüldü ve terör örgütüne ait 340 hedef imha edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu operasyon Irak sınırında tüm teröristler bitirilene kadar sürecek” dedi. Birçok ülke de operasyonla ilgili açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahım Kalın’ın, dünya kamuoyunda yaratılmaya çalışılan ‘Türkiye’nin Suriye’yi işgal ettiği’ algısına; “Suriye’yi işgal etmiyoruz, bir terör tehdidini bertaraf ediyoruz” diyerek cevap vermesi üzerine Suriye Dışişleri Bakanı tepki gösterdi. Harekatla ilgili olarak da “Türkiye’nin işgali, Suriye’nin egemenliğinin açıktan ihlalidir, Suriye’nin egemenliğine karşı bir saldırıdır” dedi.

Türkiye’yi operasyon yapmamasına yönelik uyaran Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ise farklı bir çözüm önerisi sunarak; Türkiye sınırında 30 kilometre derinliğinde bir ‘güvenli bölge’ oluşturulmasını teklif etti. Buna ek olarak da YPG’ye yapılan silah yardımının kesileceği yönünde açıklama yapıldı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Suriye’de ABD’nin tek taraflı eylemleri Türkiye’yi kızdırdı” dedi ve ABD’nin uzlaşı bulmada yetersiz olduğunu ekledi. Rusya’nın operasyon öncesi bölgeden çekilmesi ise YPG tarafından ‘Rusya’nın Kürtlere İhaneti’ olarak adlandırıldı.

AB ise ‘fazlasıyla endişeli’ olduklarını hatırlattı.

Uluslararası mecralar, Operasyonun gidişatını ve Suriye’deki durumu yakından takip etmekte.

Deniz İNCE
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye ve Yunanistan Avrupa Hava Kalkanı Girişimi’ne Katıldı

Avrupa'nın güvenlik mimarisinde önemli bir gelişme olarak kaydedilen, Türkiye...

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...