İsveçli Başpiskopos Modeuse’dan Ezan Açıklaması

Ülkenin güneyinde yer alan Vaxjö kentindeki Araby Camisi, 13 Şubat’ta bölgenin  emniyet müdürlüğüne, ezanın minarelerden sesli olarak okunması için başvuruda bulunmuştu. Başvuruya henüz resmi bir yanıt gelmeden İsveç Kilisesi’nden açıklama geldi.

İsveç’in Vaxjö kenti Başpiskoposu Fredrik Modeus, ezan okunması için emniyet müdürlüğüne yapılan başvuru neticesinde, kilise adına kendi sosyal medya hesabından, ” İsveç Kilisesi adına Müslümanların ezanını sabırsızlıkla bekliyorum. Şehrimizde kilise çanının yanı sıra ezan sesini duymayı umut ediyorum.” açıklamasında bulundu.  Bunu yanı sıra, ezan okunması için yapılan başvuruyu değerlendiren Başpiskopos Modeus sosyal medya hesabından,”Vaxjö’deki Müslümanlar cuma namazından 3 dakika önce ezan okunmasını talep etti.’’ mesajını da paylaştı.

Konu ile ilgili Vaxjö Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Pia Ringius, İsveç televizyonu SVT’ye açıklama yaptı. Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Ringius, ‘’Sadece haftada bir gün cuma namazı öncesi hoparlörle ezan okunması için başvuru yapıldığını’’ açıkladı. Ringius konuşmasında, ”Önceden böyle bir izin vermediğimiz için şu an başvuru incelemede. Stockholm’de bir cami için böyle bir izin verilmiş. Bu da göz önünde tutuluyor.” ifadelerine yer verdi.

İsveç’te ilk kez bundan beş yıl önce Stockholm’ün Botkyrka ilçesindeki Fittja Mahallesi’nde yer alan Fittja Ulu Camisi’nde ezan okunmuştu. Camide, 2013 yılından bu yana sadece cuma günleri namazdan önce hoparlörle ezan okunuyor.

Halil ÇANKAYA
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...

Safevi Devleti Temelinde İran’ın Siyasi Arka Planı

Rukiye Sümeyye ŞAHİN  Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Öğrencisi,...