Danimarka Kraliçesi Margrethe’nin Eşi Prens Henrik Öldü

Fransa’da 1934 yılında doğan Kont Henri Marie Jean Andre, Kraliçe 2. Margrethe ile 1967 yılında evlenmesinin ardından Prens Henrik unvanını aldı. 8 torun sahibi çiftin büyük oğulları Veliaht Prens Frederik, 1968, Prens Joachim ise 1969 yılında dünyaya geldi.

Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe ile evlenen Fransız asıllı Prens Henrik, son aylarında yanında eşi ve oğulları, Veliaht Prens Frederik ile Prens Joachim’in olduğu belirtildi.

83 yaşında hayatını kaybeden Prens Henrik, Ocak ayının başlarında Mısır’da bulunmuş, yaşadığı rahatsızlığın ardından Danimarka’ya getirilmişti. Kraliyet Basın Bürosu tarafından daha önce verilen bilgide, Prens Henrik’in akciğerinde iyi huylu tümör olduğu açıklanmıştı.

Prens Henrik, 28 Ocak’ta tedavi altına alınmış, daha sonra Şubat’ın 13’ünde taburcu edilmişti. Konuya ilişkin Kraliyet Basın Bürosundan yapılan açıklamada, Prens Henrik’in son günlerini yaşamak üzere Fredensborg Sarayı’na götürüldüğü kaydedilmişti.

Fransız asıllı Prens Henrik, kendisine kral unvanı verilmediği için Kraliyet ailesi geleneklerinin aksine, eşi Kraliçe 2. Margrethe ile yan yana gömülmek istemediğini bildirmişti. Geçen yaz, Prens Henrik için bunama teşhisi konulmuştu.

Ebrar GENÇ
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...