Mogadişu’da Eren Bülbül Adına Yetimhane Açılacak

Trabzon İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Kalma:“Somali’nin Başkenti Mogadişu’da, 120 yetimin barınacağı 550 bin lira maliyetli yetimhane inşa edeceğiz. Yetimhanemize, Maçka’da şehit edilen Eren Bülbül’ün adı verilecek.”

Ailelerini kaybeden kimsesiz yetimler için İHH İnsani Yardım Vakfının, yetimhane çalışmaları yürüttüğünü vurgulan Kalma, “11 ülkede 32 yetimhane faaliyettedir. Bangladeş, Filipinler, Türkiye ve inşallah da Trabzon İHH İnsani Yardım Derneği olarak bizim açacağımız yetimhaneler ile bu sayı 37’ye çıkacaktır. Yetimhanelerimizde yaklaşık 3 bin kutsal emanetimiz hayata hazırlanmaktadır.” açıklamasında bulundu.

Dernek olarak, kalıcı eser inşa ettiklerini anlatan Kalma, şunları söyledi: “Dernek olarak daha önce Uganda’da ‘Ana Çocuk Sağlığı’, Gambiya’da ‘Kur’an Okulu’ projelerini hayata geçirdik. Şimdi de inşallah Somali’nin Başkenti Mogadişu’da 120 yetimin barınacağı 550 bin lira maliyetli yetimhane inşa edeceğiz. Bu projemiz, Trabzon olarak hepimizin projesidir. Yetimhanemize, Maçka’da şehit edilen Eren Bülbül’ün adı verilecek. Hem şehidimizin adını o ücra köşede dahi yaşatmak hem de kutsal emanetlerimizi daha güzel şartlarda hayata hazırlamak amacındayız.”

Eren Bülbül, Trabzon’un Maçka İlçesinde güvenlik güçleri ile PKK’lı teröristler arasındaki çatışmada, PKK’lıların girdikleri evi güvenlik güçlerine gösterirken, teröristler tarafından şehit edilmişti.

Açılan yetimhaneler, Türkiye’nin yardıma muhtaç Afrika ülkelerine ne kadar duyarlı olduğunun ve kıtaya gösterilen ilginin bir kanıtı niteliğinde olduğu için oldukça önemlidir.

Büşra GÜRSOY
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...