İsviçre’nin Göçmenlere Karşı Tutumu Uluslararası Af Örgütü Tarafından Eleştirildi

Göçmenlere ve sığınmacılara karşı sert bir tutum sergileyen İsviçre, zorlu muameleleri sebebiyle Uluslararası Af Örgütü İnsan Hakları Grubu tarafından eleştirildi.

İsviçre’nin, ülkelerinde zulüm tehdidi altında olan göçmenlerin ve sığınmacıların sığınma taleplerini reddederek ve geri göndererek uluslararası hukuk ilkelerini ihlal ettiğini vurgulayan Uluslararası Af Örgütü, yıllık raporunda bu durumu belirtti.

İsviçre’nin sağcı Halk Partisi tarafından referandum için dile getirilen İsviçre’nin yasalarının uluslararası hukuka karşı üstünlük sağlaması yönünde çağrıda bulunması Uluslararası Af Örgütü tarafından endişe verici ve tartışmalı bir girişim olarak değerlendirdi. Bu durumda İsviçre’nin gerekirse insan hakları ve sözleşmeleri de dahil olmak üzere, uluslararası sözleşmeleri yeniden müzakere edebileceğini ya da reddedebileceğini ifade etti. Yabancı hakimler yerine İsviçre Hukuku’nun kendi kaderini tayin edecek girişimlerde bulunmasının, ülkenin istikrarını ciddi bir şekilde tehdit edeceği yönünde eleştiriler sarf edildi.

Yakın zamanda İsviçre Halk Partisi, AB ve EFTA ülkelerinden gelen göçün sınırlandırılması için kampanya başlattı. İsviçre Federal İstatistik Ofisi’nden alınan rakamlar, 2002’den 2016’ya kadar 967.000 göç olduğunu gösteriyor. Bu rakam, 82.000 İsviçre vatandaşının net göçünü ve AB ve EFTA dışından 371.000 kişinin net göçünü içeriyor. Kalan 678.000 net gelir AB ve EFTA ülkelerinden olduğu gözlemlendi.

Ebrar GENÇ
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çingeneler Zamanı Film Analizi

Şermin Ecem DuranSosyoloji Çalışmaları StajyeriEditör: Eda Kurt Giriş Yönetmenliğini Balkan kültürünü...

Eğitim Entegrasyonu: Suriyeli Sığınmacıların Türkiye’deki Eğitimi ve Karşılaşılan Sorunlar

Yusuf KAMIŞGöç Çalışmaları StajyeriEditör: Ayşenur Alişiroğlu Özet Türkiye son on yılda...

Rusya ile NATO’nun Baltık Bölgesi Üzerindeki Rekabetinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya Üyelik Sürecine Etkileri

Celal İlker VarolEditör: Bervan Kaya Soğuk Savaş dönemiyle başlayan süreçten...