İsviçre’nin Göçmenlere Karşı Tutumu Uluslararası Af Örgütü Tarafından Eleştirildi

Göçmenlere ve sığınmacılara karşı sert bir tutum sergileyen İsviçre, zorlu muameleleri sebebiyle Uluslararası Af Örgütü İnsan Hakları Grubu tarafından eleştirildi.

İsviçre’nin, ülkelerinde zulüm tehdidi altında olan göçmenlerin ve sığınmacıların sığınma taleplerini reddederek ve geri göndererek uluslararası hukuk ilkelerini ihlal ettiğini vurgulayan Uluslararası Af Örgütü, yıllık raporunda bu durumu belirtti.

İsviçre’nin sağcı Halk Partisi tarafından referandum için dile getirilen İsviçre’nin yasalarının uluslararası hukuka karşı üstünlük sağlaması yönünde çağrıda bulunması Uluslararası Af Örgütü tarafından endişe verici ve tartışmalı bir girişim olarak değerlendirdi. Bu durumda İsviçre’nin gerekirse insan hakları ve sözleşmeleri de dahil olmak üzere, uluslararası sözleşmeleri yeniden müzakere edebileceğini ya da reddedebileceğini ifade etti. Yabancı hakimler yerine İsviçre Hukuku’nun kendi kaderini tayin edecek girişimlerde bulunmasının, ülkenin istikrarını ciddi bir şekilde tehdit edeceği yönünde eleştiriler sarf edildi.

Yakın zamanda İsviçre Halk Partisi, AB ve EFTA ülkelerinden gelen göçün sınırlandırılması için kampanya başlattı. İsviçre Federal İstatistik Ofisi’nden alınan rakamlar, 2002’den 2016’ya kadar 967.000 göç olduğunu gösteriyor. Bu rakam, 82.000 İsviçre vatandaşının net göçünü ve AB ve EFTA dışından 371.000 kişinin net göçünü içeriyor. Kalan 678.000 net gelir AB ve EFTA ülkelerinden olduğu gözlemlendi.

Ebrar GENÇ
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Srebrenitsa Önergesi: Adalet ve Hafıza Yolunda Bir Adım

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yarın oylanacak olan Srebrenitsa önergesi,...

Güney Kore Kim Jong Un Şarkısını Yasakladı

Güney Kore, son dönemde Kuzey Kore'de üretilen ve TikTok'ta...

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Helikopter Kazasında Ölümü ve Olası Senaryolar

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesi,...

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...