Malezyalı Teknoloji Şirketinden Şeriata Uygun Kripto Para

Dünya ekonomisinde fırtına gibi esen kripto para, Malezyalı iş adamlarının da ilgisini çekmişti. Diğer ülkelerden farklı olarak Malezya, kripto parayı sadece ekonomik sistemlerine değil; aynı zamanda inanç sistemlerine de uyarladı. Malezya’nın önde gelen teknoloji şirketleri olan HelloGold’un İcra Kurulu Başkanı Robin Lee, kripto parayı İslami hukuk olan şeriata göre uygun olduğunu belirtti. GOLDX adını verdikleri bu kripto para ile, dünya piyasasında dini inanca göre yaratılan bu yeni sistem ile bir ilke imza atıldı. Kripto para ile ilgilenen Müslümanlar için ise, paranın İslam’a uygun olduğunu belirtmek için helal para sertifikası çıkarıldı.

Helallik sertifikasının, İslam ekonomi dünyasında öne gelen finans danışmanlık şirketi olan Amanie Advisors tarafından onaylanması istendi. Paranın altın olarak karşılığı bulunduğu ve bu sayede güvenilirliğinin daha kolay denetlenmesi sebebiyle kripto para, Amanie Advisors tarafından helal bulunarak sertifikanın onayı gerçekleştirildi.

Lee, kripto paranın değerinin neden altın olduğu sorusuna karşılık altın yatırımlarının diğer yatırımlara göre daha az risk taşıdığını söyledi. Açıklamasına, GOLDX kripto para ile giriş yaparak yatırımcıların kayıp risklerini en aza indirgemeyi hedeflediklerini de ekledi.

Ece KARAKAŞ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...