Malezyalı Teknoloji Şirketinden Şeriata Uygun Kripto Para

0
69

Dünya ekonomisinde fırtına gibi esen kripto para, Malezyalı iş adamlarının da ilgisini çekmişti. Diğer ülkelerden farklı olarak Malezya, kripto parayı sadece ekonomik sistemlerine değil; aynı zamanda inanç sistemlerine de uyarladı. Malezya’nın önde gelen teknoloji şirketleri olan HelloGold’un İcra Kurulu Başkanı Robin Lee, kripto parayı İslami hukuk olan şeriata göre uygun olduğunu belirtti. GOLDX adını verdikleri bu kripto para ile, dünya piyasasında dini inanca göre yaratılan bu yeni sistem ile bir ilke imza atıldı. Kripto para ile ilgilenen Müslümanlar için ise, paranın İslam’a uygun olduğunu belirtmek için helal para sertifikası çıkarıldı.

Helallik sertifikasının, İslam ekonomi dünyasında öne gelen finans danışmanlık şirketi olan Amanie Advisors tarafından onaylanması istendi. Paranın altın olarak karşılığı bulunduğu ve bu sayede güvenilirliğinin daha kolay denetlenmesi sebebiyle kripto para, Amanie Advisors tarafından helal bulunarak sertifikanın onayı gerçekleştirildi.

Lee, kripto paranın değerinin neden altın olduğu sorusuna karşılık altın yatırımlarının diğer yatırımlara göre daha az risk taşıdığını söyledi. Açıklamasına, GOLDX kripto para ile giriş yaparak yatırımcıların kayıp risklerini en aza indirgemeyi hedeflediklerini de ekledi.

Ece KARAKAŞ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Sponsorlu

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here