Kaddafi Bingazi’ye İlerliyor

Libya’da hükümet güçleri ile muhalif güçler arasındaki çatışmalar sürerken, Kaddafi’ye bağlı güçler, günlerdir muhalif güçlerinin hakim olduğu Bingazi şehrinin dış mahallelerine ulaştığı bildirildi.

Gün boyu muhaliflerin kontrolündeki kentleri geri almak için saldırılarda bulunan Kaddafi’ye bağlı güçler, Ecdbiye’den sonra kentin kuzeyindeki büyük Zuveytina petrol terminalinin kontrolünü de ele geçirdiği bildirildi. Ayrıca muhaliflerin kalesi olan Bingazi’nin dış mahallelerine ulaştığını duyuruldu.

Kaddafi’ye bağlı hükümet güçler dün sabah Msrata kentine tanklar ve ağır silahlarla saldırı düzenlemiş ve 11 kişi hayatını kaybetmişti. Libya devlet televizyonu Misrata’nın kontrolünün tamamen hükümet güçlerine geçtiğini duyurdu. Ordudan yapılan açıklamada, halka, isyancıların bulunduğu yerlerden uzak durmalarını ve bu alanların gece yarısına kadar boşaltılması çağrısında bulundu.

Ayrıca Bingazi’yi silahlı çetelerden temizlemeye gidildiği belirtildi. Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam, dün öğlen saatlerinde ülkenin en büyük ikinci kenti Bingazi’yi 48 saat içinde ele geçireceklerini söylemişti.

Öte yandan Kaddafi, Fransız Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, muhalifleri “El Kaide ajanlarına” benzetti. Muhaliflerle müzakere edip etmeyeceğine ilişkin soru üzerine, “Onlar diyalog edilebilecek kişiler değil çünkü El Kaide kimseyle diyaloga girmez. Eğer dünya El Kaide ile konuşmak istiyorsa, El Kaide’nin lideri Usame Bin Ladin ile diyaloga girmeli” dedi.

(tuicakademi-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...