Yeni Çernobil

Japonya’da geçtiğimiz günlerde meydana gelen 8.9 büyüklüğündeki deprem ve tsunamide hasar gören Fukuşima Nüleer Santralinde radyasyon sızıntısını önlemek için en kritik 48 saate girildiği belirtildi. Olası bir felaketi önlemek için santrale helikopterlerle su dökülüyor.

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre Çernobil benzeri bir nükleer faciayı önlemek için son 48 saate girildiği ve bazı ülkelerin vatandaşlarına Tokyo’yu terk etme çağrısı yaptığını anımsatan gazete Avrupa Birliği’nin üye ülkelerden Japonya’dan ithal edilen gıda ürünlerine radyasyon incelemesi yapmasını istediğini belirtti.

İngiliz Daily Telegraph gazetesi Fransız nükleer uzmanlara dayanarak Çernobil benzeri bir nükleer faciayı önlemek için 48 saatten az bir zamanın kaldığını yazdı.

Santraldeki soğutma çalışmaları ise son hızla devam ediyor. Askeri helikopterler yakıt çubuklarının eriyip radyasyon yaymasını önlemek için santraldeki rektörlerden ikisine tonlarca su boşalttı.

Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri, santraldeki kriz konusunda kaygı belirtti. Amerikan Nükleer Denetleme Komisyonu Başkanı Gregory Jaczko, nükleer santraldeki soğutma ve sızıntıyı önleme çabalarının sonuçsuz kalmaya başladığını söyledi.

ABD tarafından Amerikan askerlerin bir bölümüne olası radyasyon etkilerini önlemek için potasyum iyodür tabletleri verilmeye başlandığı ve Amerikan vatandaşlarının santralin 80 kilometre uzağında durma çağrısı bulunulduğu bildirildi.

Ayrıca Japonya’dan uçakla Güney Kore’ye gelen üç yolcuda yüksek düzeyde radyasyona rastlandığı bildirildi.

(tuicakademi-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...