Kaddafi: Hepimiz Osmanlıyız, Türk İşçilere Kapımız Açık

Türk işçilerin Libya’dan çekilmesinden memnun olmadığını ifade eden Libya lideri Muammer Kaddafi, “Libya’ya dönmeleri halinde her zaman kapımız açık. Onların Libya’daki yeni inşaat projelerinde işleri var. Türk işçilere en kısa sürede geri dönüş garantisi vereceğim.” dedi. Libya Lideri Muammer Kaddafi, Türk işçilerin Libya’dan ayrılmalarını doğru bulmadığını belirterek, “Ancak hepimiz Osmanlıyız. Türkiye ile tarihi dostluklarımız var. Buradan ayrılan Türk işçilere geri dönüşleri için kapımız açık.” dedi.

TRT Türk’e Trablus’ta mülakat veren Muammer Kaddafi, Türkiye ile ülkesi arasında mükemmel ilişkilerin olduğunu, Türk şirketlerinin de Libya’da her zaman önceliğe sahip olduğunu ifade etti. “Türkler kardeşimiz, tarihimiz bir. Yüzlerce yıl birlikte yaşamış olan aynı halklarız. Hepimiz Osmanlıyız. Tarihimiz bu, bunu reddedemeyiz.” diyen Kaddafi, Türk işçilerin tahliyesinden ise memnun olmadığını kaydetti.

Türkiye’den gelen açıklamalardan da memnun olmadığını ortaya koyan Kaddafi, buna rağmen Türkiye’yi ‘mazur gördüğünü ifade etti. “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları ve Libya’dan Türk işçilerinin tahliyesini nasıl değerlendirdiği” şeklindeki soru üzerine Kaddafi, “Türkiye ile çok önemli tarihi dostluklarımız var. Türkiye ile dostane ve mükemmel ilişkilerimiz var. Öncelikle hepimiz Osmanlıyız. Vizeler kaldırıldı. Çok önemli anlaşmalar yapıldı. Burada Türk firmaları öncelikli konumdadır. Libya’dan tahliyeleri yanlış buluyorum. Yabancı kaynakların geçtiği haberlerin etkisiyle bu açıklamalar yapılıyor. Bunu çok yadırgamıyorum. Herkes gerçeği görecek. Türk işçilerinin geri dönüşü için kapılarımız açık.” çağrısında bulundu.

Libya Lideri Kaddafi bilindiği gibi ayaklanmaların başladığı ilk günlerde Türkleri sorumlu tutmuş, ülkemizi Türklere ve İtalyanlara bırakmayacağız şeklinde açıklamalar yapmıştı.

 

(tuicakademi, cha)

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...