Kazakistan, Bölgesel Güvenlik Konusunda Daha Fazla Çaba Gösterecek

Kazakistan, Orta Asya’da bölgesel güvenliğin güçlendirilmesi konusunda daha fazla çaba göstermeye hazır durumda bulunuyor. Kazak basınında, 19 Şubat’ta yer alan habere göre halihazırda Astana, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan ve Afganistan ile yoğun diyaloğuna devam ediyor.

Kolektif Güvenlik Anlaşması çerçevesinde atılan adımlar da bu anlamda önem arz ediyor. Ayrıca Mart ayında yapılması planlanan Orta Asya Liderleri Zirvesi’nin de çok sayıda iş birliği anlaşmasına sahne olması bekleniyor.

Dünya Ekonomisi ve Politika Enstitüsü’nden Cumabek Sarabekov konuyla ilgili olarak, “Afganistan’daki güvenlik durumuna özel bir önem gösterileceği kanaatindeyim. Bölgede barışın yeniden inşasına katkıda bulunmak istiyoruz. Afganistan’ı bir tehdit olarak görmediğimiz gibi, bu ülkenin ekonomik kalkınması için her türlü iş birliğine de hazır durumdayız. Çeşitli yatırımlar ve insani yardım programları bu anlamda Afganistan ile ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi için büyük önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Hamid Karzai ise, ülkesinin durumunun bütün bölgeye etki ettiğini kaydederken, “Kazakistan’ın çabaları hem Afgan halkı hem de Afgan hükümeti tarafından büyük memnuniyetle karşılanıyor. Afganistan’ın izole edilmiş bir ülke olmadığı gerçeğini de en iyi şekilde yansıtıyor. Ayrıca Kazakistan’ın, Afganistan’daki güvenlik durumu hakkında adım atması ve daha detaylı çabalar için öne çıkması, Afgan halkı tarafından takdirle karşılanan bir gelişme.” şeklinde konuştu.

Özellikle Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in, bölgesel güvenliğin iş birliği içerisinde artırılması çabaları sonrasında Orta Asya ülkelerinin katkısıyla bir barış gücü oluşturulması hedefleniyor. Ayrıca yine askeri iş birliği çerçevesinde Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Tacikistan askerlerinin tecrübelerini birbirlerine aktarmaları da mümkün olabilecek.

Begmurat ALLABERDİYEV
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

 Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...