Kazakistan, Bölgesel Güvenlik Konusunda Daha Fazla Çaba Gösterecek

Kazakistan, Orta Asya’da bölgesel güvenliğin güçlendirilmesi konusunda daha fazla çaba göstermeye hazır durumda bulunuyor. Kazak basınında, 19 Şubat’ta yer alan habere göre halihazırda Astana, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan ve Afganistan ile yoğun diyaloğuna devam ediyor.

Kolektif Güvenlik Anlaşması çerçevesinde atılan adımlar da bu anlamda önem arz ediyor. Ayrıca Mart ayında yapılması planlanan Orta Asya Liderleri Zirvesi’nin de çok sayıda iş birliği anlaşmasına sahne olması bekleniyor.

Dünya Ekonomisi ve Politika Enstitüsü’nden Cumabek Sarabekov konuyla ilgili olarak, “Afganistan’daki güvenlik durumuna özel bir önem gösterileceği kanaatindeyim. Bölgede barışın yeniden inşasına katkıda bulunmak istiyoruz. Afganistan’ı bir tehdit olarak görmediğimiz gibi, bu ülkenin ekonomik kalkınması için her türlü iş birliğine de hazır durumdayız. Çeşitli yatırımlar ve insani yardım programları bu anlamda Afganistan ile ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi için büyük önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Hamid Karzai ise, ülkesinin durumunun bütün bölgeye etki ettiğini kaydederken, “Kazakistan’ın çabaları hem Afgan halkı hem de Afgan hükümeti tarafından büyük memnuniyetle karşılanıyor. Afganistan’ın izole edilmiş bir ülke olmadığı gerçeğini de en iyi şekilde yansıtıyor. Ayrıca Kazakistan’ın, Afganistan’daki güvenlik durumu hakkında adım atması ve daha detaylı çabalar için öne çıkması, Afgan halkı tarafından takdirle karşılanan bir gelişme.” şeklinde konuştu.

Özellikle Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in, bölgesel güvenliğin iş birliği içerisinde artırılması çabaları sonrasında Orta Asya ülkelerinin katkısıyla bir barış gücü oluşturulması hedefleniyor. Ayrıca yine askeri iş birliği çerçevesinde Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Tacikistan askerlerinin tecrübelerini birbirlerine aktarmaları da mümkün olabilecek.

Begmurat ALLABERDİYEV
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

 Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Neoliberalizm Ukrayna’dan Önce Çökmüştü

Bu yazı, Gary Gerstle'ın Unherd için kaleme aldığı Neoliberalism Died Before Ukraine başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir. Yazının aslına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: Habitat Derneği Üzerine Bir Değerlendirme

Bu çalışma, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçlarını Habitat Derneği’nin çalışmaları perspektifinde incelemeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda, 2016 yılında BM tarafından kabul edilen 17 amaç doğrultusunda Habitat Derneği’nin yürüttüğü projelerin sürdürülebilir kalkınmayla ilişkisi incelenmiştir.

Causes of the Eurozone Crisis and Heterodox Solutions

Avrupa Çalışmaları stajyeri Ferhat Ege Aksaylı, sizler için sürdürülemez büyüme modellerine dayanan Eurozone krizinin nedenlerini inceledi.

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.