ABD, İsrail Büyükelçiliğini Mayısta Kudüs’e Taşıyacak

ABD Dışişleri Bakanlığı, Tel Aviv’deki Amerikan Büyükelçiliğinin mayıs ayı içinde Kudüs’e taşınacağını açıkladı. İsrail İstihbarat Bakanı Katz ise, ABD’nin İsrail Büyükelçiliğinin, İsrail’in kuruluşunun yıl dönümü olan 14 Mayıs’ta Kudüs’e taşınacağını söyledi.
Aynı açıklamada, yeni büyükelçilik binasının ilk bölümünün, ABD’nin Kudüs Başkonsolosluğunun da bulunduğu Kudüs’ün Arnona Bölgesi’ndeki bir yerleşkede açılacağı, ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman ve küçük bir ekibin yeni binada çalışmaya başlayacağı bildirildi.

Katz, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımında, “ABD Başkanı Donald Trump’ı, ülkesinin İsrail Büyükelçiliğini, İsrail’in kuruluşunun 70. yıl dönümünde başkentimize taşıma kararından dolayı tebrik ediyorum. Bundan daha büyük hediye yok. En adil ve en doğru hamle. Teşekkürler dost.” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan hakkındaki yolsuzluk soruşturması nedeniyle zor günler geçiren İsrail Başbakanı Netanyahu, bu kararı:”İsrail halkı için harika bir gün.” olarak nitelendirdi ve ABD Başkanı Donald Trump’a teşekkür etti.

Kararın ardından açıklamada bulunan Filistin Lideri Abbas’ın Sözcüsü Ridaniye, “Bu kabul edilemez bir adım. Tek taraflı atılan tüm adımlar kimseye meşruiyet kazandırmaz ve bölgede barış sağlanması için gösterilen çabalar açısından bir engel teşkil edecektir.” dedi.

BM’de Türkiye’nin öncülüğünde alınan karara rağmen, Trump yönetimi Kudüs’ü, İsrail’in başkenti olarak tanıma yolunda adımlarına devam ettiğini göstermiştir. Böylelikle ABD, uluslararası kararları çiğneyerek kendi gücünün ve kararının her şeyin üstünde olduğunu göstermiştir.

Kerem AYSU
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

48,097BeğenenlerBeğen
6,302TakipçilerTakip Et
8,654TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...

Beden Toplumsallığının Biyopolitik Açılımları: Kadın Bedeni

Özet Sosyal etkileşimin en önemli faktörlerinden olan beden, toplumsal yapılara...

Effects Of Ukraine-Russia War On Security Policies Of NATO

Abstract The Russian invasion of Ukraine, which commenced in 2014...

Antalya Diplomasi Forumu: “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak”

“Diplomasi, yeni bir dünya düzeni ile savaş ve barış...