ABD, İsrail Büyükelçiliğini Mayısta Kudüs’e Taşıyacak

0
58

ABD Dışişleri Bakanlığı, Tel Aviv’deki Amerikan Büyükelçiliğinin mayıs ayı içinde Kudüs’e taşınacağını açıkladı. İsrail İstihbarat Bakanı Katz ise, ABD’nin İsrail Büyükelçiliğinin, İsrail’in kuruluşunun yıl dönümü olan 14 Mayıs’ta Kudüs’e taşınacağını söyledi.
Aynı açıklamada, yeni büyükelçilik binasının ilk bölümünün, ABD’nin Kudüs Başkonsolosluğunun da bulunduğu Kudüs’ün Arnona Bölgesi’ndeki bir yerleşkede açılacağı, ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman ve küçük bir ekibin yeni binada çalışmaya başlayacağı bildirildi.

Katz, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımında, “ABD Başkanı Donald Trump’ı, ülkesinin İsrail Büyükelçiliğini, İsrail’in kuruluşunun 70. yıl dönümünde başkentimize taşıma kararından dolayı tebrik ediyorum. Bundan daha büyük hediye yok. En adil ve en doğru hamle. Teşekkürler dost.” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan hakkındaki yolsuzluk soruşturması nedeniyle zor günler geçiren İsrail Başbakanı Netanyahu, bu kararı:”İsrail halkı için harika bir gün.” olarak nitelendirdi ve ABD Başkanı Donald Trump’a teşekkür etti.

Kararın ardından açıklamada bulunan Filistin Lideri Abbas’ın Sözcüsü Ridaniye, “Bu kabul edilemez bir adım. Tek taraflı atılan tüm adımlar kimseye meşruiyet kazandırmaz ve bölgede barış sağlanması için gösterilen çabalar açısından bir engel teşkil edecektir.” dedi.

Sponsorlu

BM’de Türkiye’nin öncülüğünde alınan karara rağmen, Trump yönetimi Kudüs’ü, İsrail’in başkenti olarak tanıma yolunda adımlarına devam ettiğini göstermiştir. Böylelikle ABD, uluslararası kararları çiğneyerek kendi gücünün ve kararının her şeyin üstünde olduğunu göstermiştir.

Kerem AYSU
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here