Sudan-Güney Sudan Sınırında Saldırı

Güney Sudan ordusunun, Sudan-Güney Sudan arasındaki tartışmalı bölge Abyei’de 7 sivili öldürdüğü bildirildi.

Batı Kordofan Eyaleti Parlamentosu Güvenlik ve Yasama Komisyonu Başkanı El-Ağbaş Mustafa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Güney Sudan halk ordusunun Abyei’nin güneydoğusundaki Feyd el-Huva bölgesinde Sudanlı çobanların bulunduğu alana saldırdığını ve 3’ü kadın 7 kişiyi öldürdüğünü söyledi.

Saldırının gerçekleştiği bölgenin Sudan toprakları olduğunu belirten Mustafa, son dönemde Güney Sudan ordusunun, çobanlara yönelik bu tür saldırılarının arttığını ifade etti.
Sudan ile bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan arasındaki Abyei bölgesi, zengin petrol yataklarından dolayı iki taraf arasında “tartışmalı bölge” olarak biliniyor.

Sudan askerlerinin Haziran 2011’de Abyei bölgesini kontrol altına alması üzerine Sudan ile Güney Sudan arasında çatışma çıkmıştı. Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, bunun üzerine Abyei bölgesini iki tarafın askerlerinden arındırmak amacıyla BM Abyei Geçici Güvenlik Gücü’nü görevlendirmişti.

Geçtiğimiz haftalarda Etiyopya’nın Başkenti Addis Ababa’da toplanan Sudan-Güney Sudan Ortak Siyasi ve Güvenlik Komitesi Toplantısı sonrası Güney Sudan Savunma Bakanı Kuol Manyang ve Sudan Genelkurmay Başkanı İmadeddin Mustafa Adevi iki ülke sınırında askerden arındırılmış güvenli bölge kurulması için anlaşma imzalamıştı. Son yaşanan olayların anlaşmayı ne yönde etkileyeceği henüz belli değil iken, iki ülke arasında yeni bir çatışma veya diplomatik kriz çıkabilir.

Mustafa Nedim CAN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Neoliberalizm Ukrayna’dan Önce Çökmüştü

Bu yazı, Gary Gerstle'ın Unherd için kaleme aldığı Neoliberalism Died Before Ukraine başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir. Yazının aslına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: Habitat Derneği Üzerine Bir Değerlendirme

Bu çalışma, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçlarını Habitat Derneği’nin çalışmaları perspektifinde incelemeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda, 2016 yılında BM tarafından kabul edilen 17 amaç doğrultusunda Habitat Derneği’nin yürüttüğü projelerin sürdürülebilir kalkınmayla ilişkisi incelenmiştir.

Causes of the Eurozone Crisis and Heterodox Solutions

Avrupa Çalışmaları stajyeri Ferhat Ege Aksaylı, sizler için sürdürülemez büyüme modellerine dayanan Eurozone krizinin nedenlerini inceledi.

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.