Sudan-Güney Sudan Sınırında Saldırı

Güney Sudan ordusunun, Sudan-Güney Sudan arasındaki tartışmalı bölge Abyei’de 7 sivili öldürdüğü bildirildi.

Batı Kordofan Eyaleti Parlamentosu Güvenlik ve Yasama Komisyonu Başkanı El-Ağbaş Mustafa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Güney Sudan halk ordusunun Abyei’nin güneydoğusundaki Feyd el-Huva bölgesinde Sudanlı çobanların bulunduğu alana saldırdığını ve 3’ü kadın 7 kişiyi öldürdüğünü söyledi.

Saldırının gerçekleştiği bölgenin Sudan toprakları olduğunu belirten Mustafa, son dönemde Güney Sudan ordusunun, çobanlara yönelik bu tür saldırılarının arttığını ifade etti.
Sudan ile bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan arasındaki Abyei bölgesi, zengin petrol yataklarından dolayı iki taraf arasında “tartışmalı bölge” olarak biliniyor.

Sudan askerlerinin Haziran 2011’de Abyei bölgesini kontrol altına alması üzerine Sudan ile Güney Sudan arasında çatışma çıkmıştı. Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, bunun üzerine Abyei bölgesini iki tarafın askerlerinden arındırmak amacıyla BM Abyei Geçici Güvenlik Gücü’nü görevlendirmişti.

Geçtiğimiz haftalarda Etiyopya’nın Başkenti Addis Ababa’da toplanan Sudan-Güney Sudan Ortak Siyasi ve Güvenlik Komitesi Toplantısı sonrası Güney Sudan Savunma Bakanı Kuol Manyang ve Sudan Genelkurmay Başkanı İmadeddin Mustafa Adevi iki ülke sınırında askerden arındırılmış güvenli bölge kurulması için anlaşma imzalamıştı. Son yaşanan olayların anlaşmayı ne yönde etkileyeceği henüz belli değil iken, iki ülke arasında yeni bir çatışma veya diplomatik kriz çıkabilir.

Mustafa Nedim CAN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...