Kenya’da Muhalefetinin Kilit İsmi İkinci Kez Sınır Dışı Edildi

Kenya ve Kanada vatandaşlığı bulunan Miguna, daha önce de Kenya vatandaşlığından çıktığını söylediğine dair iddiaları ve hükümet karşıtı eylemleri nedeniyle Şubat ayının ortasında sınır dışı edilmişti. Geçen aydan bu yana Kanada’da bulunan Miguna, Kenya’daki mahkemenin ülkeye girişine onay vermesinin ardından pazartesi Kenya’ya gelmiş ancak polis tarafından ülkeye girişine izin verilmeyerek 3 gün havalimanında gözaltında tutulmuştu.

Muhalefetin Ulusal Direniş Hareketi’nin temsilcisi ve aynı zamanda avukat olan Miguna, twitterdan yaptığı açıklamada, üç gündür gözaltında tutulduğunu havalimanında gece yarısı polis tarafından saldırıya uğradığını ve derdest edilerek Dubai’ye sürüldüğünü belirtti.

Polis tarafından gözaltındayken saldırıya maruz kaldığını ve bu sebeple rahatsızlandığını söyleyen Miguna, uçağın Dubai’ye inmesinden hemen sonra hastanede tedavi altına alındığını ifade etti.

Miguna’nın avukatı Otiende Omollo, müvekkili hakkında yaptığı basın açıklamasında “Miguna, mahkemenin ülkeye girişine izin vermesine rağmen serbest bırakılmayarak sınır dışı edildi. Hükümet ve polis mahkeme kararını hiçe saydı. Kendimi çok çaresiz ve öfkeli hissediyorum.” açıklamasında bulundu.

Yerel basının yaptığı açıklamada Miguna’nın sınır dışı edilmesinin, muhalefet lideri Raila Odinga ve Kenyatta’nın uzlaşmasına da neden olabileceği söyleniyor.

Muhalefet üzerinde de olumsuz bir imaja yol açan bu durum, hükümet ile muhalefet arasındaki ilişkilerin ve izlenen politikaların değişmesine yol açabilir.

Büşra GÜRSOY
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...