Fas, Afrika’daki En Cazip Yatırım Hedefi Seçildi

Quantum Global’ın bağımsız bir araştırma kolu olan Quantum Global Research Lab tarafından düzenlenen Afrika Yatırım Endeksi 2018’e göre, Fas’ın açık bir iş ortamı ve düşük risk profili olduğu belirtildi.

Kuantum Global Araştırma Laboratuvarı Genel Müdürü Prof. Mthuli Ncube, “Fas, özellikle bankacılık, turizm ve enerji sektörlerinde ve sanayinin gelişmesi yoluyla, yabancı sermayenin içsel bir akışını çekmekte tutarlı olmuştur” dedi.

Kuantum Global Araştırma Laboratuvarı, kendi görevini şu şekilde açıklıyor: “Afrika’da yatırım yönetimi, özel sermaye ve araştırma için güvenilir ve tanınmış bir ortak olarak ünümüzü oluşturmaya çalışıyoruz. Müşterilerimize başarı getirme fırsatları için ufkunun ötesine baktığımızda, sınıfının en iyi teknolojisini ve uluslararası olarak tanınan uzmanlığımızı kullanarak müşterilerimiz için sürekli olarak kaliteli sonuçlar elde etmeyi amaçlıyoruz.”

Abidjan’daki Afrika CEO’su Forum’un oturum aralarında yayınlanan endeks, orta vadede ülkelerin yatırım çekiciliğini belirlemek için altı ana etken: büyüme, likidite, risk, iş ortamı, demografi ve sosyal sermaye.

Afrika’nın en hızlı büyüyen ekonomisi olan Fildişi Sahili, yatırım endeksinde 5. sırada yer alırken, daha önce Afrika’nın ilk baskısında en üst sırada yer alan Botswana, risk faktörlerinin yanı sıra iş ortamının da en iyi skoru olan 4. sırada yer alıyor.

Afrika’da ilk 10 en cazip yatırım hedefi olan diğer ülkeler Etiyopya, Güney Afrika, Zambiya, Kenya ve Senegal’dir.

Yatırım çeken en alt 10 Afrika ülkesi, Orta Afrika Cumhuriyeti, Liberya, Somali, Eritre, Ekvator Ginesi, Gambiya, Sierra Leone, Gine, Sao Tome ve Principe ve Zimbabve’dir.

Zimbabwe’nin başkanı Emmerson Mnangagwa, geçtiğimiz yıl Kasım ayında göreve başladığından beri yabancı yatırımcılığını ön plana çıkardı.

Ezgi ŞENYURT
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Güney Afrika Seçimleri 2024: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde

Güney Afrika Seçimleri: 29 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleşecek seçimler...

Realistler Gazze’deki Savaşa Neden Karşı Çıkıyor?

Bu yazı Prof. Dr. Stephen Walt imzasıyla Foreign Policy'de...

Türkiye’de Demokrasi

Galip Dalay, Kıdemli Danışman, Türkiye Girişimi Orta Doğu ve...

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımının İnkarı

Psikanaliz Işığında Srebrenitsa Soykırımı İnkarı  Haris Imamovic / @SkenderVakuf Yazar/Danışman  Sırp müesses...