Fas, Afrika’daki En Cazip Yatırım Hedefi Seçildi

Quantum Global’ın bağımsız bir araştırma kolu olan Quantum Global Research Lab tarafından düzenlenen Afrika Yatırım Endeksi 2018’e göre, Fas’ın açık bir iş ortamı ve düşük risk profili olduğu belirtildi.

Kuantum Global Araştırma Laboratuvarı Genel Müdürü Prof. Mthuli Ncube, “Fas, özellikle bankacılık, turizm ve enerji sektörlerinde ve sanayinin gelişmesi yoluyla, yabancı sermayenin içsel bir akışını çekmekte tutarlı olmuştur” dedi.

Kuantum Global Araştırma Laboratuvarı, kendi görevini şu şekilde açıklıyor: “Afrika’da yatırım yönetimi, özel sermaye ve araştırma için güvenilir ve tanınmış bir ortak olarak ünümüzü oluşturmaya çalışıyoruz. Müşterilerimize başarı getirme fırsatları için ufkunun ötesine baktığımızda, sınıfının en iyi teknolojisini ve uluslararası olarak tanınan uzmanlığımızı kullanarak müşterilerimiz için sürekli olarak kaliteli sonuçlar elde etmeyi amaçlıyoruz.”

Abidjan’daki Afrika CEO’su Forum’un oturum aralarında yayınlanan endeks, orta vadede ülkelerin yatırım çekiciliğini belirlemek için altı ana etken: büyüme, likidite, risk, iş ortamı, demografi ve sosyal sermaye.

Afrika’nın en hızlı büyüyen ekonomisi olan Fildişi Sahili, yatırım endeksinde 5. sırada yer alırken, daha önce Afrika’nın ilk baskısında en üst sırada yer alan Botswana, risk faktörlerinin yanı sıra iş ortamının da en iyi skoru olan 4. sırada yer alıyor.

Afrika’da ilk 10 en cazip yatırım hedefi olan diğer ülkeler Etiyopya, Güney Afrika, Zambiya, Kenya ve Senegal’dir.

Yatırım çeken en alt 10 Afrika ülkesi, Orta Afrika Cumhuriyeti, Liberya, Somali, Eritre, Ekvator Ginesi, Gambiya, Sierra Leone, Gine, Sao Tome ve Principe ve Zimbabve’dir.

Zimbabwe’nin başkanı Emmerson Mnangagwa, geçtiğimiz yıl Kasım ayında göreve başladığından beri yabancı yatırımcılığını ön plana çıkardı.

Ezgi ŞENYURT
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.