Kıbrıs’tan Türkiye’ye Ağır Suçlamalar

Kıbrıs Rum Kesimi lideri Dimitris Hristofyas, New York’ta BM(Birleşmiş Milletler)’in  Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye’nin, Kıbrıs’ı 1974’teki işgalinin üzerinden 38 yıl geçmesine rağmen adanın kuzeyindeki işgalini sürdürdüğünü, burada güçlü bir askeri kuvvet bulundurduğunu ve Türkiye’den yerleşimci getirmeye devam ederek ülkesinin nüfusunu değiştirme planları uyguladığını dile getirdi. Ayrıca Türkiye’nin insan haklarını ve on binlerce yerinden edilmiş kişinin temel özgürlüklerini ihlal etmeye devam ettiğini iddia etti.

Türkiye’nin olumlu katkısının adadaki iki toplumun birlik yolunda ilerlemesi için çok önemli olduğunun altını çizen Hristofyas, “Bunun yerine Türkiye bir ‘savaş gemisi diplomasisi’ uyguluyor ve sık sık ada çevresinde askeri gücünü gösteriyor. Türkiye’nin endişe verici davranışları özellikle geçen yıl Eylül ayında münhasır ekonomik bölgemizde başlattığımız arama çalışmalarının ardından arttı. Türkiye’ye bu saygı değer topluluğun önünde provokatif hareketlerine bir son verme çağrısı yapıyorum” dedi.

Rum haber ajansının yaptığı habere göre Hristofyas BM’nin Kıbrıs sorununa çözüm yolu bulmak için, müzakerelerde tarafların yakınlaştığı ve uzak olduğu konularla ilgili bir belge hazırlayacağını belirtti. Kıbrıs sorununda bir çıkmazla karşı karşıya olduklarını da belirten Hristofyas, bu çıkmazın Şubat 2013’de yapılacak Rum başkanlık seçimlerine kadar devam edeceğini vurguladı.

Hristofyas, BM Genel Kurulunda yapacağı konuşmada, Rumların petrol ve doğalgaz arama çalışmalarıyla ilgili Türkiye’nin tepkisini şikayet edeceğini söyledi.

 

(TUİÇ Akademi, ntv, hürriyet, akşam)

Esra KAYA

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...