Kraliçe’den Kancalı İmam’a Tutuklama Baskısı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(AIHM), İngiltere’de tek eli olmadığı ve kanca taktığı için ‘Kancalı İmam’ olarak anılan radikal İslamcı Ebu Hamza el Masri’nin ABD’ye iade edilmesi için alınan karara onay verdi. Ancak İngiltere’de “Kancalı İmam” olarak ünlenen Ebu Hamza ile ilgili tartışmalar hala devam ediyor.

BBC muhabiri Frank Gardner, terör zanlısı el Masri’nin tutuklanması için Kraliçe II. Elizabeth’in, bundan önceki İngiliz hükümetine baskı yaptığını iddia etti. BBC Radio 4 programına konuşan muhabir Frank Gardner, terör eylemlerini desteklemesine rağmen Ebu Hamza’nın hala tutuklanmamış olmasını anlamakta güçlük çektiğini, konuyu İngiltere’nin bir önceki İçişleri Bakanı ile görüştüğünü söyledi.

İngiltere’den ABD’ye iade edilmemek için 8 yıldır yasal mücadeleler veren Ebu Hamza’nın birkaç hafta içinde iade edilmesi bekleniyor. Ancak Ebu Hamza yanlıları, İngiltere’deki mücadelelerinin devam edeceğini açıkladı.

İngiltere İçişleri Bakanlığı da, AİHM’in dün verdiği kararı olumlu karşıladıklarını, hakkında iade kararı alınan kişilerin ABD’ye en kısa zamanda gönderileceğini belirtti.

ABD’de kötü muameleye maruz kalacaklarını ve uzun süreli hücre cezalarına çarptırılacaklarını savunan zanlılar, AİHM’in geçtiğimiz nisan ayında verdiği ABD’ye iade kararını temyize taşımıştı.

Ebu Hamza El Masri, Londra’nın kuzeyindeki Finsbury Park camisinde bir süre imamlık yapmıştı. Şu anda İngiltere’de hapiste olan Mısır asıllı Ebu Hamza, ırk temelinde nefret yayma ve adam öldürmeye teşvik suçlarından hüküm giymişti. ABD’de El Kaide’ye ait eğitim kampı kurmaya çalışmak ve 1998’de Yemen’de aralarında Amerikalıların da yer aldığı turistleri rehin alma operasyonunu düzenlemekle de suçlanan Ebu Hamza, İngiltere’ye ilk olarak 1979 yılında öğrenci vizesiyle girmişti.

Bu arada BBC muhabiri Frank Garder ise Ebu Hamza konusunda görüşlerini yayınlayarak Kraliçe II. Elizabeth’in güvenini suiistimal ettiğinden dolayı Kraliçeden özür diledi.

 

(TUİÇ Akademi, ntv, hürriyet, sabah)

 

Esra Kaya

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...